Проф. Живков, в бранша повечето хора Ви познават, но все пак бихте ли се представили накратко?
Повече от 30 години от моя професионален живот са посветени на мебелната промишленост, образованието и науката, свързани с нея, развитието на дизайна на мебели и интериор и всичко, което би допринесло за по-добрия имидж на този бранш.
Завършил съм ВЛТИ, понастоящем Лесотехнически университет, специалност „Механична технология на дървесина“ с профил „Мебелно производство“. Кариерата ми започна като инженер в производството на мебелен завод „Москва“ в София. Имам защитена докторска степен в областта на конструирането на мебели.
Собственик и управител съм на фирма ПРОДИЗ ООД, която тази година чества 30 години от основаването си и е неизменен член БКДМП от 1999 година. Фирмата започна дейността си като интериорно студио, а впоследствие стана партньор на немския лидер в областта на мебелния и архитектурен обков Häfele. По-късно търговската дейност се разрасна и Продиз представи на българския пазар продуктите на Abet Laminati, Kolpa, Lamello и други.
От 1992 година съм преподавател в Лесотехническия университет, където съм професор и ръководител на катедра „Интериор и дизайн за мебели“. Преподавам дисциплини като „Конструиране на мебели“, Недървесни материали в интериора“, „Дизайн проект“, „Системи и механизми в мебелите и интериора“, „Осветление и осветителни системи в мебелите“ и др. Под мое ръководство са защитили дипломните си работи почти 200 студенти от ОКС бакалавър и магистър. Имам над 150 научни и научнопопулярни публикации, много от тях цитирани по цял свят. Имам издаден един учебник, две ръководства и две монографии. Съавтор съм на един патент за изобретение, два полезни модела и две регистрации на промишлен дизайн. Ръководител и участник съм в колективите на над 10 научни и образователни проекти. Член съм на Академичния съвет на Лесотехническия университет, зам.-председател на Етичната комисия към Академичния съвет на ЛТУ, член на Факултетния съвет на Факултет „Горска промишленост“.
Повече от 10 години преподавам в Архитектурния факултет на Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) към катедра „Интериори и дизайн за архитектурата“.
Експерт съм към Български институт по стандартизация.
Имам десетки участия в жури по дизайн като Dibla Design Award, Българска мебел на годината, Дизайн на промишлени изделия – Черга, Concept BG, Екодизайн и др.
Член съм на борда на директорите на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC – Brussels, Belgium).
Член съм на Управителния съвет на Университетски спортен клуб „ЛТУ – Спорт” – София и член на Управителния съвет на СКЛА „Академик София“.
Хобитата ми са спортът и пътешествията. Напоследък имам интерес и към спортната фотография.
Семеен съм и имам трима сина.
Проф. Живков, като успял човек с много ангажименти и с толкова разностранни интереси какво Ви мотивира да поемете ръководството на БКДМП?
Както вече стана ясно, голяма част от професионалния ми живот е свързана с мебелната и дървообработващата промишленост. През последните 15 години участвах активно в управлението на БКДМП, а от 2 години и в дейността на ЕФИК.
Смятам, че все още съм в състояние с моя опит и знания да помогна на бранша, а и вече съм в онази фаза от животи си, в която трябва повече да давам, отколкото да искам.
Освен това винаги съм казвал, че в моя бизнес имам интерес всички фирми да се развиват добре, защото това означава да имам повече и по-силни клиенти. Също така и като преподавател съм се старал да подготвям можещи и знаещи студенти, които да са гръбнакът на силна мебелна индустрия и ще се радвам, ако успея и като председател на УС да засиля ролята на висшето и професионалното образование в нашия бранш. Искрено се надявам, че всичко това е достатъчна мотивация да оглавя управителния съвет на БКДМП, но си давам сметка, че това е и огромна отговорност. Осъзнавам, че всичко, с което се захващам, ще отнеме от времето ми за моето семейство и най-близките ми хора и се надявам да срещна тяхното разбиране.
Тук е мястото да изкажа моята благодарност към всички, които ме подкрепиха и да декларирам, че ще дам всичко от себе си, за да оправдая доверието им. Искам да благодаря и на всички председатели в предишните мандати – Калин Симеонов, Стоян Стоянов и Галин Господинов, както и на управителните съвети, които те са оглавявали, за отличната работа и за това, което сега е БКДМП. Без приемственост и надграждане на постигнатото няма развитие.
Макар и накрая, но не на последно място, част от мотивацията ми да поема ръководството на БКДМП е страхотният и самоотвержен екип на Камарата. Там има хора, които ежедневно се грижат за решаване на текущите задачи и за просперитета на бранша и това са Изпълнителният директор Даниела Петрова и Мениджър събития Мирослава Симеонова. Очаквам и завръщането от майчинство на Деница Костова. Вярвам, че те ще продължават да бъдат все така всеотдайни, защото без тяхната понякога незабележима работа УС и аз като негов председател няма да бъдем ефективни.
Проф. Живков, бихте ли споделили какви ще бъдат основните приоритети на Управителния съвет на Камарата през Вашия мандат?
Новият Управителен съвет поема мандата в една доста сложна и тежка ситуация, породена от ковид пандемията. Пред нас стоят много задачи за решаване, но приоритетни ще бъдат утвърждаване на БКДМП като една от водещите работодателски организации в България, увеличаване на членската маса, връщане на блясъка на изложенията „Техномебел“ и „Светът на мебелите“, работа в областта на професионалното и висшето образование с цел създаване на повече кадри за индустрията, подкрепа на борбата със сивата икономика, предизвикателствата на кръговата икономика, привличане на дизайнери като асоциирани членове в БКДМП и създаване на по-тесни връзки между производители на мебели, дизайнери, архитекти и други.
Надявам се и на успешна работа с държавните институции, с които трябва да имаме взаимоотношения на партньори, не на врагове. Ще разчитам много и на отличните ни взаимоотношение с Българска стопанска камара, на сходни браншови организации и всички други партньори на Камарата.
Как виждате бъдещето на изложенията „Техномебел“ и „Светът на мебелите“?
Изложенията „Техномебел“ и „Светът на мебелите“ са ключови за Браншовата камара и за нашите членове. Не считам, че те трябва да изчезнат или да бъдат трансформирани в онлайн прояви. Напротив, тези две изложения са лицето на бранша, форум, на който не само се показват най-новите продукти и услуги на фирмите, но и място за много други полезни мероприятия, срещи, разговори, конкурси, повдигане на имиджа на бранша и ако щете – това е просто едно място, на което колеги и приятели се събират, за да се видят и побъбрят. Вероятно ще трябва време, за да се върне блясъкът на изложенията. Сигурно е, че следващата проява ще бъде съвместна, но за в бъдеще ще търсим самостоятелно развитие за „Техномебел“ и „Светът на мебелите“.
Имаме отлични взаимоотношение с Интер Експо Център, които са наши партньори в организирането на двете изложения. Надявам се те да продължат и за в бъдеще и да надграждаме постигнатото дотук. Искаме сериозно да разширим броя на търговците от други страни, които да посещават изложенията. Друга цел е развитието на съпътстващи програми, които да привлекат повече дизайнери, архитекти и посетители по време на изложенията.
Вие сте професор и преподавател в двете най-големи висши учебни заведения в България, които подготвят кадри за мебелната промишленост, строителството, дизайна и архитектурата. Какво смятате, че може и трябва да се направи повече млади хора да припознаят тези професии? Какво трябва да се направи в учебен план, за да могат дипломираните кадри да са максимално подготвени за реалната работна обстановка? Каква може да е ролята на БКДМП?
От доста години защитавам твърдението, че висшето образование, а и не само то, е станало бизнес. Следователно трябва да се търсят всички причини за успеха или неуспеха на една или друга специалност и да се прилага бизнес подход в привличането на студенти, преподаватели, бизнес партньори, създаването на модерна и комфортна среда за обучение и т.н.
Когато говорим за кадрите, свързани с бранша, бих искал да разделя въпроса на две – инженерни специалности и специалности по архитектура и дизайн. Ако говорим за обучението на инженерни кадри, ситуацията е доста критична – огромно търсене от страна на бизнеса и почти никакво предлагане от страна на университета. За съжаление инженерните професии загубиха своя престиж и блясък. Причините са много. Младите хора се ориентират към така наречените „модерни“ за обществото специалности, но много често зад тях стои една безпътица в последващата реализация. Друга причина е по-тежкото следване, или иначе казано „трябва да се учи“. Третата причина е недостатъчната популяризация на специалностите, както и някои наименования, които остават неразбрани за потенциалните кандидати за следване. При специалностите за архитектура и дизайн може да се каже, че те спадат към модерните за днешно време. Това създава предпоставка даже да има конкуренция при кандидатстване в тях, което води до приемане на по-мотивирани студенти.
Първа и ключова задача и за двете направления е да се подобри „опаковката“ на тези специалности. Имам предвид представянето на всяка специалност да става по атрактивен, точен и достъпен начин за младите. Вижте повечето сайтове на университети, в които трудно можеш да се ориентираш. Трябва активна работа в социалните мрежи, там, където са младите – Facebook, Instagram и др. И при двете направления е много важно студентите да се обучават при отлично изготвени и актуални учебни планове, включващи дисциплини, които да съответстват на изискванията на бизнеса.
Тези планове трябва да са леснодостъпни и видими за всички кандидати. Много важно е да има преподаватели, които да бъдат не само добре подготвени и мотивирани, но и да са в състояние да представят най-новите достижения на съответната област, и то със съвременни средства на преподаване. Присъствието на бизнеса става важна стъпка от подготовката на кадри. То е в две посоки – осигуряване на модерна материална база и участие в учебния процес.
Тук искам да отбележа, че в Лесотехническия университет вече има изградени три модерни лаборатории благодарение на фирми от бранша. Това са учебно-демонстрационният център, изграден с помощта на FESTOOL– Германия, зала за обучение, създадена с помощта на фирма „Интериор И“ и BLUM – Австрия и зала за обучение, създадена с помощта на фирма „Ролпласт“. Надявам се в бъдеще тази тенденция да продължи. Все повече изявени специалисти от бранша получават възможност да предадат на студентите своя опит.
За обществото остава и скрит фактът, че нашият бранш вече е много модерен, индустриализиран и дигитализиран. Ние не сме изостанал занаятчийски сектор. Вече сме индустрия, конкурентна на водещите държави в сектора. Печелим престижни обекти и поръчки в цял свят. Разполагаме с автоматизирани и роботизирани индустриални производства, с екологично чисти производства и отлични условия за труд. Но трябва да работим това да стане достояние на повече хора, трябва да покажем на младите, че в нашия сектор има бъдеще.
Връщайки се на темата за бизнеса във висшето образование, в крайна сметка ако ние сме в състояние да „пуснем“ на пазара един добър продукт в лицето на нашите завършващи и можещи студенти, то ще имаме повече клиенти или иначе казано – кандидати за обучение в нашите специалности. В това уравнение обаче е и бизнесът, който трябва да осигурява атрактивно заплащане на най-добрите, когато те завършат. Аз продължавам да вярвам, че при сегашното младо поколение, макар и по-различно, има много мотивирани и можещи бъдещи инженери, архитекти и дизайнери.
През последните години БКДМП беше основен партньор на факултета по „Горска промишленост“. По инициатива на УС беше създадена нова специалност „Компютърни технологии в мебелната индустрия“, която вече за втора година ще приема студенти за обучение. Много от мероприятията на факултета и университета се подкрепят от Камарата. Със сигурност новият Управителен съвет ще продължи работа в същата посока с Лесотехническия университет, но ще се търсят и още възможности за разширяване на сътрудничеството на БКДМП и с други университети.
Накрая искам да пожелая на новия Управителен и Контролен съвет ползотворна работа през следващия мандат. На всички колеги от мебелната и дървообработващата промишленост, търговци на мебели, машини и материали, образователни институции, дизайнери и на всички, които са свързани с този бранш, преди всичко здраве и успех във всяко бизнес начинание!
ХЕЛГА ЩЕНЦЕЛ: МИТЪТ ЗА ПОРАСНАЛИЯ ЧОВЕК
Може ли някой да сложи маркер във времето, когато е спрял да вижда облаците като динозаври, гъбите като къщички с покрив или гардероба като едно голямо чудовище, готово да ни изяде? Колко от вас вече нямат и спомен за това свое развихрено въображение? За визуалния артист Хелга Щенцел обаче фантазиите й не са се превърнали в спомен, а в начин на живот. ОЩЕ…