Великата Зелена стена – официално известна като „Three-North Shelter Forest Program“, е поредица от засадени от човека ветроразрушителни горски ивици в Китай. Тяхното предназначение е да задържат разширяването на пустинята Гоби и да осигурят дървен материал на местното население. Програмата стартира през 1978 г. и се планира да бъде завършена през 2050 г., като до тогава се очаква дължината на стената да достигне 4500 километра.
В Китай всяка година около 3600 км2 тревни площи са превзети от пустинята Гоби. Вина за това имат пясъчните бури, които представляват сериозен проблем за селскостопанството не само в Китай, но и в Япония, Северна Корея и Южна Корея.
Всяка пролет прахът от северните пустини на Китай се понася от вятъра на изток, стигайки до Пекин. Задушаващо одеяло от прахови частици покрива къщите, колите и хората, а градските болници се пълнят с пациенти, страдащи от респираторни заболявания. Прахът запушва машини, затваря летища и унищожава културите, принуждавайки хиляди китайци да напуснат земите си. Облаците се носят из цяла Азия, пренасяйки замърсяване и потенциално инфекциозни болести. В Корея дори правителството наскоро започна да обмисля обявяването на пясъчните бури като природно бедствие.
За да се справят държавите с този проблем се предприема планът, известен като Великата Зелена стена – 2800-километрова мрежа от горски пояси, предназначени да спрат пясъците. Китайски учени от Министерството на горите смятат, че дърветата могат да служат като ветрозащита и да спрат настъпващата пустиня. Според тях до 2050 г. голяма част от сухите земи могат да бъдат възстановени в продуктивно и устойчиво състояние.
Това вероятно е най-големият екологичен проект в историята. Великата Зелена стена изисква засаждането на повече от 9 милиона акра гора, което струва около 8 милиарда долара.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: EMBRYO – ВДЪХНОВЕНА ОТ ФОРМИТЕ НА ПРИРОДАТА
АВТОР:
Велислава Кесарска
Студент – специалност Комуникационен мениджмънт в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. „Обичам да съм постоянно инофрмирана за новостите по света, най-вече ме интересуват изкуството, математиката и дизайна. С интерес следя развитието на технологиите, защото вярвам, че в тях се крие бъдещето на света.“