Георги Новоселец е представител на новата вълна български дизайнери с мултидисциплинарен фокус. Завършва последователно Лесотехническия университет в София и Политехническия университет в Милано през 2014 г. с магистърска степен по индустриален дизайн. След завършването си сътрудничи с различни производители и дизайн студия като Stefano Giovannoni Design и Studio Klass.
Георги става част от студиото на Toan Nguyen и работи по проекти за някои от най-престижните мебелни компании като Fendic Casa, Dedon, Laufen, Coalesse, Walter Knoll, Vibia, Viccarbe, Teknion и др.
През 2016 г. се завръща в България и създава собствено дизайнерско студио – Delecto, на което в момента е управител. Studio Delecto е специализирано в предоставянето на услуги в областите на интериорния, продуктовия и графичния дизайн.
Георги Новоселец определя работата си с Тоан Нгуен в Милано като особено важен етап за формирането му като професионалист. През двете години в студиото на известния дизайнер Георги отговаря за Fendi Casa, клиент с най-голяма тежест в портфолиото на студиото. В процеса на работа развиват собствена линия вътре в бранда, наречена Contemporary Collection и освен с чисто продуктов дизайн е ангажиран и в подготовката на щандове за изложения, фотосесии на продукти за каталози, рекламни кампании и формиране на корпоративната идентичност на бранда. Ангажиментите на младия дизайнер са свързани основно с меката и корпусната мебел – от outdoor дивани за Dedon до офис обзавеждане за Studio TK. Други интересни проекти, по които Георги има възможност да работи, са: Algorithm за Vibia, система за осветление от множество осветителни тела, които като пиксели могат да формират различни триизмерни повърхности и Ino за Laufen с колекция мивки, мебели и вани, в които се използва иновативен вид керамика – Saphir Keramik. Материалът позволява изработването на много по-тънкостенни и елегантни мивки в сравнение с класическите.
Георги Новоселец приема средата, в която живеем, като изключително динамична и предизвикателна за средносрочното и дългосрочното планиране. Въпреки това все още е валидна философията, която изповядва в дизайна и ще остане такава и в бъдеще. Според Георги крайният резултат при проектирането винаги е пресечна точка между визиите на клиента и дизайнера, а процесът на проектиране често е дълъг и осеян с доста предизвикателства. Затова се стреми да не се фокусира само върху крайния продукт, а максимално да облекчава и напътства клиентите си по време на работа. Така се създават добри взаимоотношения и благодарение на опита на проектанта клиентите успяват да постигнат желанията си по най-добрия начин.
„Светът на дизайна е като всички други сфери от нашия живот и най-голямата промяна в момента е скоростта, с която се случват промените. Дигитализацията, еволюцията в отношенията между работна и лична среда, нуждата от екологични решения, не само в процесите на производство, но и след края на жизнения цикъл на продуктите налагат едновременно много нови тенденции. Често един успешен продукт или проект може да има дълъг живот и в бързо променящата се среда е трудно да остане актуален през цялото време. Затова смятам, че е важно в основата на проектирането да се залага винаги на фундаментални и непреходни ценности – функционалност, устойчивост на материалите и процесите на реализация.“
Дизайнерското студио на Георги работи едновременно в сферите на интериорния, продуктовия и графичния дизайн. Според него не е трудно да се балансира между тях, тъй като всички проекти, с които се ангажира, са в контекста на обзавеждането и интериора. Лесно се преминава от проект в проект, защото не може да се работи само в една сфера, без да се следят и отчитат промените в съпътстващите я индустрии.
На въпроса какво го вдъхновява при започването на нов проект, дизайнерът отговаря, че „вдъхновението и въображението трябва да се подхранват постоянно, за да могат да послужат в точния момент. Началото на нов проект винаги е най-вълнуващата част от работата, но преди да може да се потопи в творческата част, един проектант трябва да изучи систематично всички изисквания и лимити, които съпътстват проекта. Точно тези ограничения провокират и предизвикват най-силно. И някъде там, осланяйки се на въображението си, трябва да стъпиш на правилния път, който да те отведе до успешното решение.“
Според Георги Новоселец невинаги най-бляскавите проекти са най-успешни в професионален аспект. Процесът на реализация може да бъде много труден и самото достигане до краен резултат, дори и да не е сред най-впечатляващите, само по себе си е постижение.
Дизайнерът се стреми да не си създава идоли в сферата, но се възхищава на някои успешни проекти и продукти. Вдъхновяват го например работите на Пиеро Лисони и най-вече цялостната визия на съвременния творец и способността му да я интерпретира успешно в различен контекст.
За какво мечтае един дизайнер в 21. век? Георги смята, че трябва да се мечтае за нещо просто. Например да има възможност да работи, докато има желанието да го прави. „По отношение на дигиталната среда мисля, че е изцяло в полза на работния процес. Ако сега ти е трудно да намериш оригинална идея, при положение, че можеш да се докоснеш и вдъхновиш от всеки стойностен проект, където и да е по света, как ще го направиш, ако нямаш лесен достъп до информация?“
Според Новоселец визуално наситената дигитална среда по-скоро може да се окаже проблем за клиентите, отколкото за дизайнерите. Често на потребителите им е трудно да се ориентират от какво се нуждаят и какви възможности имат в морето от информация. Тогава се появява нуждата от проектанта като ориентир и по-опитна страна в креативния процес.
Снимки: личен архив на дизайнера.
Материалът е част от брой 6 на списание DMT.