Съществуват различни мнения за времето на появяване на биониката – тази наука се смята за млада, макар някои справедливо да посочват, че още Леонардо да Винчи е използвал знания за живата природа при построяване на машините.
Впрочем Леонардо е бил гений, изпреварил с много своето време, затова ще бъде справедливо да се съгласим с експертите, които смятат, че системните занимания с бионика са започнали в средата на миналия век. През последното десетилетие биониката все повече завладява умовете на учените, за което свидетелстват многобройните изследвания, провеждани в различни области на знанието.
Така наскоро международна група учени завърши изследване на системата за залавяне на плячката при гъбените комарчета Arahnocampa, което представлява голям интерес за дървообработващата промишленост, тъй като секреторната течност на тези светещи паячета може да послужи като модел за създаване на бионическо лепило за дървесина.
Лепкавите нишки, които „тъкат“ гъбените комарчета, позволяват да се залавя плячката за милисекунди и в неподходящи условия: подвижна жертва, променливи условия на околната среда, неблагоприятен ъгъл за атаката – всички тези фактори усложняват задачата, но въпреки всичко паячетата се справят с нея успешно, което означава, че лепило, създадено по образ и подобие на секреторната течност на тези насекоми, ще притежава висока начална скорост на втвърдяване и здравина.
В процеса на изследване учените определиха състава на тази течност. Тя се състои най-вече от вода и има хигроскопични свойства при различни нива на влажност. Ядрото на капката Arahnocampa luminos съдържа в себе си определено количество елементи на натрий, сяра и калий заедно с въглерод, кислород и азот, освен това в състава й има пикочна киселина.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ