На 19 май в Брюксел, Белгия за първи път се проведе „Ден на мебелите“, събитие, посветено на настоящето и бъдещето на мебелната промишленост в Европа и организирано от Европейската конфедерация на мебелната индустрия (ЕFIC). На него присъстваха членовете на борда на EFIC, между които е и проф. Васил Живков – председател на БКДМП, представители на мебелната индустрия и на институции от европейския парламенти, гости от сродни европейски организации и др. Събитието бе организирано хибридно и можеше да се наблюдава онлайн. Водеща бе журналистката Мириам Заиди.
Форумът се откри от Еди Снайдеро – президент на EFIC (Европейска конфедерация на мебелната промишленост) и собственик на Snaidero Rino SpA (Италия). Той отправи към всички послание, че мебелната промишленост е неразривно свързана с глобалната ситуация в света и с всички заобикалящи ни проблеми, като Ковид, енергийната криза, войната в Украйна, и те ще имат сериозни последствия върху бранша и трябва да се реагира адекватно към тях. Снайдеро отбеляза и основните приоритети за работа в следващите години – кръгова икономика, хармонизиране на правилата в Европейския съюз, подобряване на пазара на труда, образование и др.
Силно начало на форума бе дадено от проф. д-р Саша Питърс, който в своя пленарен доклад представи ефекта от вредните емисии върху природата и потенциала на иновациите и алтернативните материали за спасяването на планетата. Той отбеляза, че делът на мебелите от дървесина и дървесни материали ще продължава да се увеличава. Онлайн търговията на мебели ще се увеличи двойно до 2025 г. спрямо 2020 г. От друга страна, според проф. Питърс, в бъдеще ще се появяват все повече компании, които ще създават бизнес модели, свързани с кръговата икономика. Сред тях са вторичното използване на мебелите, мебелен лизинг, преработка и възстановяване на стари мебели, производство на мебели от рециклирани материали, „преобличане“ на използвани мебели с оглед даването им на нов живот, демонтаж и складиране на стари мебели и др. Специалистът по иновации в материалите за мебелната индустрия начерта и някои от основните насоките за развитие на технологиите, като използване на биопродукти за свързващи вещества, растителни отпадъци като суровина, рециклиране и други.
Майла Пуоламаа от европейската комисия, главен администратор за Горскопромишлената индустрия и Енергоемки индустрии и суровини напомни за усилията на Европейската комисия да подкрепи промишлеността на ЕС в контекста на пандемията от коронавирус и войната в Украйна. Тя акцентира върху Зелената сделка, биоикономиката, дизайнът като движеща сила за иновации в биобазиран и щадящ природата бизнес.
Първият дискусионен панел бе за ефекта от Ковид кризата върху индустрията, значението на интеграцията в модела на веригата за доставки на суровини и мебели, за стабилните енергийни доставки и осигуряването със суровини, както и за потенциала на кръговата икономика за облекчаване на трудностите при снабдяването с материали. Участие взеха Ян Курт (VDA, Германия), Джовани дел Векио (Giorgetti, Италия), Стина Валстрьом (IKEA, Швеция) Мартин Бреттенталер (Swiss Krono Group, Швейцария) и Андре Дорнер (Blum, Австрия). Всички отчетоха рекордни продажби за 2021 г., но и сериозни проблеми с доставките на суровини. Това е довело до приоритизиране на инвестициите в машини и доставка на суровина от Европа, повече комуникация с доставчици и клиенти, гъвкава политика на производство и доставки, създаване на нови складови наличности и др. Ян Курт (VDA, Германия) призна, че за съжаление проблемите за индустрията продължават и още не се вижда краят им. Има промяна в мебелите, които се търсят на пазара, най-вече има увеличение на продажбите на мебели за дома. Стина Валстрьом (IKEA, Швеция) каза, че в следствие на сложната ситуация на пазара, клиентите са се научили да чакат. Участниците в дискусията се обединиха около становището, че хармонизацията на стандартите в Европа трябва да бъде еднаква и важаща за всички страни, а не само за най-развитите, но и не трябва да спъва развитието на малките и средни предприятия. Кръговата икономика е не само отговорност, но и възможност за нови енергийни източници, откриване на нови суровини и вторично използване на други. Джовани дел Векио сподели, че една от философиите на неговата фирма е „да живеем с нашите продукти и да ги завещаем на поколенията след нас“. Мартин Бреттенталер (Swiss Krono Group, Швейцария) подчерта, че дървесината ще става все по-важна суровина в бъдещето и трябва да се научим да я използваме каскадно и колкото се може по-малко за дърва за огрев. Участниците се обединиха около мнението, че клиентите все още не разбират какво означава устойчиво развитие и трябва много да се работи в тази насока.
Следобедната сесия бе открита от генералния секретар на EFIC Габриела Кеменди. Матяж Малгай от Европейската комисия, ръководител на групата по „Околна среда, здравеопазване и безопасност на храните“ представи предложението за регламент за екодизайн и за устойчиви продукти, съгласно който мебелите могат да бъдат кандидат за приоритетна продуктова група за разработване на специфично за продукта законодателство. Членовете на EFIC Кати Дюфур (AF, Франция), Робин Люнгар (TMF, Швеция) и Кеес Хугендийк (СВМ, Нидерландия) обсъдиха възможностите, които преходът към по-кръгова икономика може да донесе на мебелната индустрия както от гледна точка на околната среда, така и от гледна точка на снабдяването с материали. Те посочиха също така сложността на веригата за създаване на стойност и продуктите в областта на мебелите, както и необходимостта от хармонизиране на правилата за кръгова икономика на равнище ЕС. Всички се обединиха около становището, че мебелите са много подходящ пример за кръгова икономика, но трябва да се решат някои законови проблеми. Например, изясняване кое е отпадък и кое е вторична суровина, защото отпадъкът влиза в друга система, а вторичната суровина, като използвана вече масивна дървесина или различни видове мебелни плочи, може да се влее отново в различни производства без допълнителни административни трудности. Отново се постави въпросът, че не може тежестта за преминаване към кръгова икономика да се понесе само от малките и средни фирми.
Последният дискусионен панел бе посветен на това от какви политики има нужда европейската мебелна индустрия, за да бъде конкурентна в световен мащаб. Участници бяха Мария Порро (Assaredo, Италия), Йан Десмет (Fedustria, Белгия), Патриция Тойа (член на Европейския парламент) и Крис де Роок (WOOD.BE, Белгия). Отново се отбеляза нуждата от каскадно използване на дървесината и ограничаване на използването й за дърва за огрев. Хармонизацията на стандартите трябва да бъде приоритет в законодателните инициативи. Трябва да се създадат платформи за обмен на данни за вторично използване на мебелите, рециклиране, поправка и т.н. Основен призив към законодателите в европейските комисии бе да не се създават само правила и да се наказват малките и средните предприятия, а да се стимулират. Мария Порро, която оглавява борда и на най-голямото мебелно изложение в света – Salone del Mobile в Италия, оповести, че на тазгодишното издание ще бъде отделено специално внимание на мебелите, пример за устойчивото развитие.
Форумът бе закрит от Президента на Европейската конфедерация на мебелната индустрия Еди Снайдеро. Той обобщи най-важните изводи от срещата, сред които бяха: индустрията трябва да е обединена, времената са динамични и изискват внимателни и дългосрочни действия, трябва да се търси комплексност на индустрията, да се намаляват зависимостите от суровина и енергийни източници, дървесината да се използва каскадно, да се изградят по-устойчиви вериги на доставки, да се намалят административните тежести и в заключение каза, че няма как да направим супер индустрия без помощта на Европейската комисия.
За любопитни и актуални новини от мебелния бранш по света и у нас, следете >>>СПИСАНИЕ ДМТ.