Пандемията завари много от мебелните фирми неподготвени. Адаптирането към изискванията на електронната търговия е все още една добра възможност за спасяване на бизнеса.
2020 година беше напълно непредвидима. Докато в началото много компании си мислеха, че могат да се измъкнат с подход, типичен за щраусите – да си заровят главата в пясъка и да се преструват, че нищо не се е случило, сега всички са наясно, че светът се променя. Време е да признаем въздействието на Covid-19 и да помислим за дългосрочните последици.
За мебелния бизнес имаше два сценария. Компаниите, които бяха готови да прехвърлят дейността си онлайн, успяха да намалят първоначалния шок и да коригират своята бизнес стратегия. За съжаление тези, които отлагаха подготовката за дигитална трансформация, останаха без възможност за изкарване на положителни бизнес резултати.
Не се нарича „оцеляване на най-силните“ без причина – независимо колко голяма и успешна е една компания, оцеляват само онези, които могат да се приспособят към създалата се обстановка.
За щастие всяка неприятна ситуация има и своите предимства. Пандемията принуди компаниите да се променят, което е от полза за бъдещето на бизнеса им. Сега е моментът да помислят за стратегиите, които ще укрепят бизнеса им в новата ера на електронната търговия на мебели. Ето малко повод за размисъл – 10 тактики за растеж на бизнеса.
1. Онлайн пазаруването – предимство почти за всеки бизнес
Свидетели сме на сеизмична промяна в електронната търговия. Традиционните купувачи, които в миналото са се колебали да правят покупки цифрово, стават за първи път онлайн купувачи по време на пандемията.
Според изследователския доклад на Paysafe, Lost in Transaction: Covid-19 въздейства върху предпочитанията за плащане на потребителите – 18% от всички потребители в Европа и САЩ са направили онлайн покупка за първи път след избухването на пандемията.
Добра отправна точка за отчитане ефективността на продуктовите страници е проверката на някои основни показатели, които могат да дадат ясна представа за потребителското изживяване – анализ на трафика, времето, прекарано в сайта, скорост на зареждане на страницата и т.н.
2. Редизайн на продуктовата страница и превръщане на посетителите в клиенти
След диагностициране на ефективността на сайта е необходимо да се дефинира план за подобряване на цялостното онлайн пазаруване. Въпреки че процесът на създаване на ангажиращо онлайн съдържание може да изглежда плашещ, започва се с основите:
• Фокусът трябва да е върху създаването на висококачествени визуални изображения на продуктите. Мебелите са невероятна визуална индустрия, така че наличието на първокласни снимки е предпоставка за повече онлайн продажби.
• Активиране персонализирането на продукти. На клиентите им е необходима помощ, за да видят правилния продукт от големия брой възможности – интуитивно, лесно, бързо и по поръчка или директно в зависимост от техните индивидуални изисквания.
• Добавяне на секция „препоръчани продукти“ – тя позволява на клиентите да намират подобни продукти бързо и лесно, като генерира персонализирани оферти въз основа на техните покупки и поведение при сърфиране.
• Добавяне на секция за отзиви към продуктите в сайта. Днес клиентите непрекъснато търсят неподправена обратна връзка, която да им помогне да решат дали да купят даден продукт. Оценките и рецензиите на продуктите се превръщат в един от основните фактори при вземане на решения. Когато става въпрос за големи покупки, отзивите за продуктите са още по-важни.
• Създаване на лесен метод за плащане. Важно е клиентите да имат възможност да избират между регистрация и плащане като гост, но е по-добре да бъдат насърчени да си предоставят личната информация, като им се предлагат различни стимули или персонализирано преживяване.
3. Преодоляване на онлайн-офлайн пропастта с визуализация на продуктите
За много продукти, особено мебелите, купувачите искат да разгледат стоките, преди да вземат решение за покупка. Усещането за релефна текстура, меки възглавници и цялостното изживяване в магазина е трудно за възпроизвеждане в електронна среда, но не е и невъзможно.
Тук важна роля играе качествената визуализация на продуктите:
• Показателите на Google сочат, че потребителите взаимодействат с опцията за завъртане на 360° четири пъти по-дълго, отколкото само с конвенционалните снимки на продукти. С 360-градусовите изгледи може да се насърчават клиентите да правят онлайн покупка или да се вдъхновят за посещение на шоурум.
• Добавената реалност (AR) се готви да преобрази мебелната индустрия, тъй като използването на тази технология може да намали колебанието на клиентите при покупки поради несигурност. AR, особено в мебелите, е, може би, най-голямата магия, която сме виждали през това десетилетие. Данните от Interior Define показват, че клиентите, които се възползват от AR, са осем пъти по-склонни да се ангажират с покупка.
• Виртуална консултация с 3D визуализация на продукти. Корона вирусът принуди мебелните компании да намерят нови начини да се ангажират с клиентите и да пресъздадат изживяването в магазина. Комбинацията от виртуална консултация с 3D визуализация на продукти може да революционизира онлайн продажбите на мебели.
4. Поглед към „магазините на бъдещето“
Без значение колко от клиентите се насочват към онлайн пазаруването, физическите магазини ще продължават да съществуват, но в различен формат. Изглежда, че пандемията ускори дигиталната трансформация в търговията на мебели и накара търговците да преосмислят преживяването в истинските магазини.
„Магазинът на бъдещето“ ще бъде по-малък, така че най-голямото предизвикателство за търговците в не чак толкова далечното бъдеще ще бъде експерименталното преобразяване на магазините чрез технология. Друга промяна, която е възможно да наблюдаваме в близкото бъдеще, е концепцията за уговаряне на среща с клиентите, за да спечелим пълното им внимание, комбинирано с използването на технология, която да им помогне да вземат решение за покупка.
5. Мобилното изживяване – по-важно от всякога
Мобилните устройства са неизбежна част от начина, по който потребителите пазаруват в днешно време – от сърфиране и изследване до сравнение и покупка. Данните от Google Shopping Insights показват, че 72% от търсенията в категорията мебели от януари до август 2020 г. идват от мобилни устройства.
Приоритизирането на мобилните устройства би донесло дивиденти в дългосрочен план. Още през 2016 г. Google потвърди, че над 50% от целия уеб трафик идва от смартфони и таблети, така че не е изненадващо, че мобилните устройства изместват вниманието от компютрите към телефоните. Това е още една причина да се обърне допълнително внимание на оптимизирането на сайтовете за мобилни устройства, за да се гарантира, че посетителите, които отварят сайта от мобилното си устройство, получават цялата информация по най-добрия начин… >>>
Разбери кои са останалите ПЕТ в >>> СПИСАНИЕ ДМТ 2/2021