Те създават продукти, които са устойчиви, издръжливи и ефективни. Английският дизайнер Сам Хехт и американската архитектка Ким Колин се срещат на изложение в Лондон през 1999 г., а през 2002 г. решават да комбинират своите знания и умения и създават дизайнерското студио Industrial Facility.
Желанието на Хехт и Колин е да работят за индустрията, като подобряват нещата, с които живеем и ползваме в ежедневието. Не се стремят да произвеждат нещо различно, а по-скоро нещо, което доставя удовлетворение, надхвърлящо това, което се изисква от продукта и клиента. Industrial Facility е считано за едно от най-прогресивните студия в дизайна на продукти и мебели. Затова и списъкът им с клиенти е дълъг и включва компании като Muji, Issey Miyake, Louis Vuitton, Herman Miller, Emeco, Mattiazzi, Epson, Wästberg и още много.
Дизайнерското дуо създава богат набор от продукти – от столове и маси до палатки и четки за зъби, като подхожда към дизайна от антропологична гледна точка. Използват хартиени модели, когато създават прототипи на проекти в студиото си и са много загрижени за това как ежедневните предмети взаимодействат със заобикалящата ги среда. Техният подход отразява както внимателно отношение към формата, така и уникално разбиране на съвременния живот. Industrial Facility създават красота от полезността на продуктите и мебелите, които проектират.
През 2016 г. създават нов отдел – Future Facility, който се занимава с дизайна на продукти, свързани с „интернет на нещата“ (IoT). С новата технология обектите вече могат да комуникират помежду си, не само с хората. Пример за това е електронната четка за зъби, която студиото разработва за германската компания Braun. „Започнахме с въпроса какво може да направи свързаната четка за зъби? Дали да ви напомня, че трябва да си измиете зъбите, или че не сте ги измили достатъчно добре? Дали да може да говори директно с вашия зъболекар – обяснява процеса на работа Ким Колин. – И решихме, че в живота ни вече има достатъчно страх и безпокойство, без да добавяме още от четките си за зъби. Вместо това искахме да направим нещо полезно за хората, да направим живота им малко по-лесен, като например да можем да зареждаме електронна четка за зъби, където и да сме или да имаме приложение, което да ни казва коя резервна част трябва да сменим.“
Future Facility работи за компании, които имат високи ценности, спазват морални и етични норми и искат да правят нещата по правилния начин. „Сега промените се случват все по-бързо и това неминуемо оказва ефект върху интериора и мебелите“, допълва Сам Хехт. – Представете си лаптоп, който се свързва безжично с облака и може да издържи 8 часа без зареждане. Това означава, че можете да работите цял ден буквално отвсякъде.“
Дизайните на Industrial Facility отразяват както прецизно внимание към детайлите на обекта, така и внимателно обмисляне на неговия контекст. С изпипването на най-малките подробности се занимава Сам Хехт, а Ким Колин – с идеите по вписването на продукта в съответната среда.
Техни работи са част от музейни колекции в MoMA, Института по изкуствата в Чикаго, Finlandia Museum в Хелзинки, Центъра „Помпиду“ в Париж, Victoria and Albert Museum и Design Museum в Лондон и др. Двамата дизайнери са носители на престижната награда Royal Designers for Industry (RDI) – най-високото отличие за дизайнери, работещи в Обединеното кралство. Присъдени са им и наградите Furniture Design of the Year от Design Museum, London , 2011, по четири Japan G-Mark Awards и IF German Gold Awards, три Design Plus Awards, Japan Creative Award, 2007, две Red Dot Award и много други.
Източник: списание на брой 1/2024 на MD
Автор: Антоанета Найденова
Антоанета Найденова е завършила „Икономика и управление на вътрешната търговия“ във ВИИ „Карл Маркс“, сега УНСС, но професионалният й опит е в областта на журналистиката и комуникациите. Започва трудовия си път в бизнес отдела на „24 часа, след това в „Дневен Труд“ и се насочва към ПР. Вярва, че когато има желание се намира и начин, а когато няма желание се търсят оправдания.