Стъклото създава прозрачни обеми в пространството и въздейства по различен начин на вътрешната атмосфера. Лекотата, прозрачността и ефирността са елементи от модерната интериорна архитектура. Тези характеристики се изразяват най-добре със стъкло – под формата на плъзгаща се врата в интериора или детайл от мебелите.
Модерни в момента са цветните ефекти, постигнати с боите за стъкло, чрез които се намира решение за полупрозрачно отделяне на помещенията, като същевременно се определят границите на пространството. Оцветените повърхности на стъклото впечатляват с излъчването си, което придава на помещенията уникална визия. От решаващо значение за въздействието са използваните материали и тяхната обработка.
Боите за стъкло по принцип представляват двукомпонентни полиуретанови лакове на водна основа с много добро захващане към повърхностите. При производството на лаковете, които са на водна основа, се използват специални втвърдители. След това лакът се нанася на тънък слой. Благодарение на добрите съставки този вид декоративни лакове могат да бъдат нанасяни върху различни видове стъкло.
Те са особено подходящи за постигането на дизайнерски ефекти. Лакът може да намери приложение навсякъде, където се работи с големи стъклени повърхности, например в обзавеждането на луксозни магазини или ресторанти, хотели или в медицинската сфера.
Лаковете имат много широк спектър на приложение върху стъклени преградни стени, витрини, врати на гардероби, стъклени подове или плотове на маси. При постигането на ефектите лакът замества пясъкоструйната обработка или използването на матирано или цветно стъкло.
Разработени са дори лакове, които придават на стъклените повърхности ефект металик. Осветените от задната страна стъклени повърхности изгряват в съвсем нова светлина.
Лаковете могат да бъдат нанасяни върху всички видове минерални повърхности.
За правилното почистване на основата се препоръчва използването на специални адхезионни почистващи препарати. Те служат за премахване на нежелани замърсявания като например пръстови отпечатъци, затова при обработката трябва да се използват памучни ръкавици. Повърхността се напръсква с почистващия препарат и с памучна кърпа се търка, докато стъклото остане напълно сухо. При нужда действията се повтарят отново. Веднага след това се нанася лакът. Препоръчва се това да става чрез пръскане, при това няма значение каква система се използва. Важното е да се спазват указанията за употреба, прилагани към лаковете от производителите.
В зависимост от желания ефект цветовете могат да се добавят още при пръскането или след като грундът е изсъхнал напълно. При втория вариант могат да се постигнат ефекти като например капки, линии или пръски.
Успоредно с нюансирането на пигментите могат да се получат различни степени на прозрачност, която може да достигне до наситеността на матираното стъкло. Това е добро алтернативно решение, което клиентът получава вместо скъпото матирано стъкло.
Лаковете притежават различна дълбочина на взаимодействие със стъклото.
Цветните лакове за стъкло предоставят напълно нови възможности за оформянето на пространството, които на първо място да удовлетворят вижданията на клиентите. За индивидуалните желания не съществуват граници, нужна е само креативност, с която да се придаде уникален дизайн на стъклената повърхност.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ