Защо обикновеното вино става по-вкусно, когато е налято в красиви чаши? И защо продажбите на компютрите Macintosh скачат до небето, когато Apple пуска на пазара цветния iMac? Отговорите дава концепцията за емоционален дизайн, която подчертава дълбокото влияние на чувствата, които предметите предизвикват у своите потребители. Важен аспект в изработването на даден продукт или изделие е както неговата функция, ергономични характеристики, форма, материал или цвят, така и постигането на емоционален заряд и въздействие върху потребителя. Концепцията за емоционалния дизайн е съвременна тенденция, която навлиза активно в работата на интериорни, продуктови и мебелни дизайнери. Използването на този похват в проектирането и залагането на идеята още в ранните фази на изработването на дизайна имат за цел да стимулират сетивата на ползвателя и да създадат у него положителна емоция. Чрез този подход дизайнерите си поставят за цел да достигнат до потребителите на три когнитивни нива – интуитивно, поведенческо и отразяващо. Идеята е да се постигнат и развият само положителни емоции и асоциации към продукти, марки и т.н.
Основната концепция за емоционалния дизайн е дефинирана от Доналд Норман – американски изследовател и професор, ръководител на лабораторията по дизайн в Калифорнийския университет в Сан Диего. В своята книга „Емоционален дизайн: Защо обичаме или мразим ежедневните неща“ от 2005 г. той развива идеята за ролята на емоциите и тяхното въздействие при възприемането на света от човека и неговата способност да разбира и научава нови неща. Така например обекти, които са естетически издържани, в очите на обикновения потребител изглеждат по-ефективни по силата на тяхната чувствена привлекателност. В резултат от афинитета, който потребителят развива към въпросния обект, той започва да го привлича заради създадената емоционална връзка. В своята книга Норман описва как добрият дизайн следва да обхваща и трите описани нива с идеята да бъдат създавани забавни и приятни продукти, вместо мрачни и скучни.
Съвременните автори, които работят в сферата на интериорния и мебелния дизайн, насочват усилията си към изграждане на среда, която носи емоционален отпечатък. Това се получава чрез различни съвременни технологични средства, или пък чрез търсене на индивидуален подход, който да отговаря на нуждите на конкретни обитатели или ползватели – например чрез използване на меки и плавни форми или постепенни преходи. Влиянието на подобен ефект върху обитателите би могло да се превърне във важна предпоставка за опазване на психологическото равновесие и баланса – изключително важни фактори, имащи пряко отношение към съвременния начин на живот, внасящ негативно отражение върху хората. Тази тенденция заема все по-важно място в работата на съвременните дизайнери и отвежда техните търсения до нива, които тепърва предстои да бъдат демонстрирани пред широка публика.
Източник: брой 1/2024 на списание MD
АВТОР: Светослав Анев, главен асистент в Нов български университет