Стиропорът, известен като EPS (експандиран полистирол), е пенест материал с огромно и значимо приложение. В същото време е много вреден за околната среда, тъй като е петролен продукт и е напълно нерециклируем.
Изследователи от германския университет в Гьотинген разработват надеждна алтернатива на стиропора на основата на пуканки.
Идеята е хрумнала на учен от екипа преди повече от десетилетие, и то не в лаборатория, а в киносалон. Проектът вече съществува не само на теория, а е реализиран в голям мащаб и в практиката.
„Този нов процес, базиран на технология, разработена в пластмасовата индустрия, позволява производството на широка гама от формовани части“, обяснява ръководителят на изследователската група професор Алиреза Харазипур.
Наскоро университетът лицензира производствения метод на опаковъчната компания Nordgetreide, която планира да започне търговско производство.
„Растителната опаковка е направена от негодни за консумация странични продукти от производството на царевични люспи – казва Стефан Шулт, управляващ директор на Nordgetreide – и всъщност може да бъде компостирана след употреба без никакви остатъци.“
Университетът подписва и второ лицензионно споразумение – този път с Bachl Group, производител на строителни материали.
Както се оказва, пяната от пуканки има отлични топлоизолационни свойства и добра защита срещу пожар, затова Bachl Group ще произвежда изолационни панели. Процесът позволява рентабилното производство на изолационни плочи в промишлен мащаб.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: ЕКОБУМ В МАТЕРИАЛИТЕ: КАКВИ СА АЛТЕРНАТИВИТЕ
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ.