Американска технология с изкуствен интелект ще помага да се избере най-подходящия модел матрак за конкретния човек от тази седмица в някои от фирмените обекти на българския производител на матраци и спални продукти „ТЕД БЕД“ ЕАД, както и в специални промо зони в част от моловете в страната.
„Сензори, монтирани на специална постелка, ще измерват натиска на тялото към матрака и ще анализират получените резултати. Клиентите ще отговарят на няколко въпроса и чрез софтуер ще се анализират получените резултати и ще бъде препоръчван точния модел матрак, обясни ръководителят на отдел „Маркетинг“ Дарина Марчева. За тази цел клиентът трябва да легне върху специална сензорна подложка в обичайната си поза за сън.
Фирмата изнася в повече от 30 страни, сред които Дания, Франция, Румъния, Нидерландия, Хърватска, Гърция, Малдиви, Германия. Около 41% от продукцията й се реализира в чужбина, а 59 на сто в България. Оборотът на компанията за производство на матраци за 2023 г. е почти 67 млн. лева, като на пазара са реализирани около 650 000 артикула от целия им асортимент. Продуктите й се предлагат в над 1500 точки за продажба. Производствената и складовата база на компанията в Пловдив се простират на 53 000 кв. м. Посещението на журналисти в производствената база на най-големия български производител на матраци бе в рамките на кампанията „Мебелите на България: традиции и иновации“, организирана от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
„Да си сред водещите производители означава не само да имаш високи приходи, а да цениш иновативността, креативността и професионализма на компанията във всички направления – производство, управление на веригата за доставки, технологии, качество, търговия, маркетинг, политика за човешките ресурси – и всички свързани“, разказва главния оперативен директор на „ТЕД БЕД“ Диана Харлова. – Ключът към успеха ни е цялостното ни разбиране за бизнес – да бъдем полезни с дейността си, да създаваме продукти, които влияят благоприятно на живота на хората, защото сънят е един от трите основни стълба на здравословното съществуване – храна, спорт и сън. Матракът е най-важната „мебел“ в спалнята, на която трябва да се обърне сериозно внимание, защото от него зависи до голяма степен и по-добрия сън.“
Ето някои интересни параметри на съня. Човек спи средно 23 500 часа за 8 години – толкова е и животът на един матрак, след което той трябва да бъде подменен. Средната стойност на съня при матрак от среден клас (600 лв.) за единично легло излиза по 0.20 лв./нощ при използване на матрака в продължение на 7-8 години. 270 мл течност се отделя от човешкото тяло през нощта по време на сън, част от която попива в матрака.
Един от солидните активи на „ТЕД БЕД“ е тяхната интелектуална собственост от европейски и световни патенти за иновации и търговски марки – такива са пяна с кехлибар, матрак „Матера“ с вградена защита от геопатогенни влияния, кръгово използване на вложки за калъфи, матрак Nord Star и редица други. В новите разработки на компанията водещи са качеството и новите потребности на потребителя и доказателство за това е фактът, че рекламациите са под 1%.
Компанията се стреми към дигитализация, автоматизации и въвеждане на високи технологии в производствените процеси, като успоредно с това подобрява и вътрешната си логистика на материали и готови продукти. Неизменна част от ежедневието им е и обучението и подготовката на техните служители, за да са в крак с промените.
Отскоро във фирмата всички служители използват специално приложение, чрез което са свързани в реално време. Чрез него те могат да подадат молба за отпуск, да изберат от дневното меню в стола, да зададат въпрос и много други, а ръководният състав знае във всеки един момент колко човека са на работа, каква е причината за неприсъствие на отсъстващите служители, в кое звено работят, в колко часа са пристигнали, колко работа са свършили и т.н.
„Част от ключовите ни цели са свързани с развитието на марка ТЕД все повече на международната сцена, като увеличаваме броя на дистрибуторите си в различни страни и активно подпомагаме локалното разгръщане на бранда. Последните ни нови пазари са Япония и Южна Корея.“, казва Диана Харлова.
В Южна Корея преди години само с няколко акции в партньорска мрежа българската фирма успява да постигне 2% пазарен дял, а през следващите 3 години планира да го увеличи до 10 на сто с инвестиция от 300 000 евро. За тази цел ще бъде нает местен екип, който ще ръководи дейността на компанията в Южна Корея и Япония.
От 2022 г. българският производител на матраци има собствена фотоволтаична централа с мощност 2.5 мегавата и 15 мегаватони батерии за съхраняване на излишната енергия, а инвестицията е за 15 млн. лв., информира собственикът на фирмата инж. Елин Тодоров. Поскъпването на електроенергията и негативното влияние върху бизнеса ги мотивират към тази крачка, като идеята е да станат напълно независими и изцяло да покриват енергийните си нужди.
Чрез технологията „Нулев отпадък“ компанията оползотворява 95% от остатъчните материали и ги влага отново в производствения процес – една от стъпките на компанията за преминаване към кръговата икономика. Автопаркът й е обновен с нови плъг ин хибридни автомобили, а употребата на компресирана опаковка спестява много транспортни разходи. Благодарение на спeциaлно paзpaбoтeнaта тexнoлoгия за ролиране, мaтpaцитe на ТЕД БЕД намаляват обема си 3.5 пъти. Така cтaвaт лecни за пpeнасяне и транспортиране, като на европалет (120х80 см) могат да се съберат 13 матрака. Чрез тези мерки компанията спестява за година 25% CO2, равняващ се на въглеродния отпечатък на 600 човека. Амбицията им е в срок от 2-3 години да намалят въглеродния си отпечатък с повече от 40%.
Българският производител на матраци е сред първите, които се включват в дуалното обучение на учениците у нас. През тази учебна година във фирмата ще се обучават ученици от три пловдивски училища – Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“, с която работят от осем години, ПГ по механотехника „Проф. Цветан Лазаров“ и ПГ по транспорт и строителни технологии „Гоце Делчев“, разказа Марта Джамбазова, директор „Човешки ресурси“ в ТЕД БЕД.