Директиви на европейската мебелна индустрия
Мебелната индустрия на европейските страни приема целите на ЕС за кръгова икономика и предоставя възможност за коментари на обществеността към предстоящата Инициатива за устойчиви продукти (SPI), с цел да надгради гледната точка на индустрията.
Общи препоръки към политиците
- Да се избере цялостен подход при разработването на ново законодателство, да се избягва разглеждането на едни и същи въпроси с няколко инициативи и противоречия между съществуващото и предстоящото законодателство и инструменти. Важно е законодателите да работят с ясна цел и да не „преоткриват колелото“.
- Да се създаде хармонизирано законодателство на ниво ЕС с единни дефиниции и начини за докладване. Да се избягва от държавите членки да се приема различно законодателство относно кръговата икономика. Като пример, в държавите членки са необходими единни схеми за разширена отговорност на производителя, тъй като различните схеми биха довели до ненужни допълнителни административни и логистични разходи, но също така и до разходи, които не добавят никаква стойност към кръговата икономика.
- Да се включат стандартизационни органи в процеса. Работата по кръговата икономика продължава както на ниво CEN (CEN TC 207 – Мебели), така и на ниво ISO (ISO / TC 323). Работата по стандартизацията е добре установена в рамките на ЕС и трябва да продължи да играе важна роля в прилагането на бъдещото законодателство.
- Да се обмислят различните начини за добавяне на стойност и по-системен екоподход. Успехът на мебелната индустрия в прехода към кръгова икономика зависи и от доставчиците на компоненти и материали, от мисленето и поведението на потребителите, както и от играчите, участващи в разпределението и управлението на отпадъците, включително и нови доставчици на услуги, които ще се появят на пазара.
- Да се помисли за комплексността на самия продукт. Продуктовата гама мебели е много разнообразна, варираща от столове и седалки, шкафове, кухни, офис мебели, мебели по индивидуален проект и др., а в производството на мебели се използват много различни материали (дървесина, пластмаса, текстил, стомана, стъкло, композити, пяна).
- Имайки предвид тази сложност, да се приеме само общите принципи на дизайна да бъдат установени като част от целите на ниво ЕС, вместо обвързващи правила. Техническите решения трябва да бъдат поверени на индустрията в сътрудничество със съответните заинтересовани страни.
- Да се помисли върху двете различни системи за дистрибуция на пазара на мебели (B2B и B2C), където системата за дистрибуция B2C има далеч по-голям пазарен дял по отношение на оборота и количеството мебели на общия пазар. B2C означава, че крайният клиент има договорни отношения с търговеца на мебели, а не с производителя на мебели, поради което производителят на мебели обикновено няма пряк контакт с клиента. Компаниите в B2B работят при напълно различни условия от тези по B2C както по отношение на възможните (кръгови) бизнес модели, така и по отношение на конкурентните условия. Тези сложности на мебелната индустрия трябва да се вземат предвид при определяне на правила в много области (напр. гаранции, системи за обратно връщане или обратна логистика, специализирана в мебелите, необходима способност на системата да позволява процеси в контекста на обновяване и преработка)…