„Устойчивостта и естетиката не са в противоречие.“
Роден в Западна Австрия, в момента практикува като архитект и дизайнер във Виена и Лустенау (Форарлберг), Австрия, където разработва и проектира висококачествени дизайнерски мебели с фокус върху устойчивия дизайн. Описва своята работа като „модерна естетика, съчетана с функционалност за ежедневието“. Печелил е множество престижни награди, сред които Red Dot, A Design, European Product Design, Good Design, German Design, American International Innovative Design, Japan Design и много други.
Кристиaн Крьопфел беше специален гост на тридесетгодишния юбилей на БКДМП в Боровец. Той беше любезен да отговори на няколко въпроса пред екипа на списание ДМТ.
Как бихте описали продуктите, които създавате? Какво ви ръководи при проектирането им?
К.К.: За мен по-важно е качеството, а не количеството. Заедно с компанията Guut GmbH и Андрес Фредес създадох ръководство за дизайн на мебели с акцент върху устойчивостта в производството и употребата. Трябва да мислим за удължаване живота на продуктите и техните съставни части. Опитваме се да убедим крайните потребители в тази философия, като работим в пресечната точка на естетиката и устойчивия дизайн. Продуктите трябва да бъдат с дълготрайно качество и лесни за ремонт. Освен това трябва да са лесни за употреба. Продуктът трябва да подсказва чрез своя дизайн как функционира. Не става въпрос само за дизайна на продукта и процеса на неговото производство, а за поведението на потребителите и връзката ни с природата в бъдеще.
Няма два еднакви проекта, така че как обикновено подхождате към новите проекти? Как решавате откъде да започнете?
К.К.: Всеки път е различно, зависи от спецификациите, зададени от клиента.
Създадохте серия въглеродно неутрални мебели. Можете ли да ни разкажете повече за това?
К.К.: finiix е първата линия за интериорни мебели с отрицателен CO2. Следвайки насоките за екологичен дизайн, трябваше да се сведе до минимум екологичният отпечатък и да се увеличи максимално жизненият цикъл на тази линия мебели. Насоките се основават на резултатите от изследователския проект KATCH-e и произтичащите от него стратегии за кръгов дизайн. Това дава възможност да се подкрепи идеята за кръгова икономика в процеса на проектиране на колекцията и да се разработи дизайн на продукта, който минимизира емисиите на CO2 през целия жизнен цикъл на продукта. finiix е предназначен да предложи мебели с устойчив дизайн на по-широка и по-млада целева аудитория. Серията се състои от легло, различни помощни маси, шкаф и гардероб. В момента линията се разширява с диван и бюро. В зависимост от размера на продукта конструкцията е проектирана по начин, който позволява интуитивно сглобяване и лесно транспортиране до крайния потребител.
Съставните елементи на продукта се редуцират максимално. Материалите се избират така, че тяхната обработка да е максимално опростена, за да се гарантира намаляване на отпадъците в производствения процес по въглероднонеутрален начин и всички използвани материали да могат да бъдат рециклирани. Използвайки местна дървесина от устойчиво отглеждани гори, нашето разбиране за устойчивост започва с подбора на суровините и естествено включва етичните и социалните стандарти по отношение условията на труд.
Пандемията от COVID, климатичната криза и повишеното екологично съзнание карат много хора да гледат на живота по различен начин. Тези промени са основна част от една нова ера и предоставят възможност за освобождаване на устойчивия дизайн от неговото нишово съществуване. Колекцията finiix помага да се направи видим този творчески потенциал и да се покаже какъв принос могат да дадат мебелите за един устойчив начин на живот. Устойчивостта и естетиката не са в противоречие.
Вашите продукти са спечелили много награди за дизайн. Коя е най-ценната награда за вас? Кой е любимият ви продукт от гледна точка на дизайн и защо?
К.К.: Честно казано, за мен няма най-ценна награда и любимият ми продукт е винаги този, върху който работя в момента.
Да си продуктов дизайнер, е уникално, защото изисква широк набор от умения. Кои дейности ви се отдават с лекота и в кои трябва да полагате повече усилия?
К.К.: Това е трудно да се каже. Преди се съпротивлявах на визуализациите. Приемането, че те са необходими в наши дни, ми отне много време. Това не е работа, изискваща интелектуален труд. Просто отнема много време. В началото рисувах доста по класическия начин с молив и туш. Въпреки това тази стара техника на чертане изисква много въображение и мисъл както от страна на дизайнера, така и от разчитащия чертежите. Интерпретациите ви правят мързеливи, те могат да бъдат коварни, да прикриват грешки и да отвличат вниманието от същественото. Но вече трябва да призная, че те са полезни с това, че можете да представите идеи на хората по ярък начин.
Откъде черпите вдъхновение в работата си?
К.К.: Не знам дали има нещо такова като вдъхновение, просто продължаваш да работиш.
Как разбирате кога сте достигнали до най-доброто дизайнерско решение?
К.К.: Вероятно когато всичко работи както от техническа, така и от естетическа гледна точка. Чувството винаги е страхотно, в един момент възлите се разхлабват и ти се приближаваш все повече и повече до целта. Усещаш, че си прав.
Какво според вас е добър дизайн?
К.К.: Добрият дизайн отговаря на моите представи, представите на клиента и неговите купувачи. Просто работи. Само колкото е необходима технология и колкото е възможно по-малко от всичко. Дизайнът трябва да бъде възможно най-прост. Кредото на американския дизайнер Виктор Папанек „Не го усложнявай“ никога няма да загуби своята същност.
Какво според вас е бъдещето на дизайна?
К.К.: 3D печатът ще помага на всеки да реализира собствен дизайн или сам да произвежда счупени детайли на ниска цена. Устойчивостта е бъдещето. Но истинската устойчивост не е възможна, без да се мисли за работниците, които произвеждат продуктите и техните условия на труд. Социалният компонент на дизайна ще бъде на фокус.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ