Йово Божиновски е роден в Шумен, той е основател и главен дизайнер в BOZHINOVSKI DESIGN. През 2003 г. завършва висшето си образование по специалност „Интериор и дизайн на мебели“ в Лесотехническия университет – София.
За повече от 17 години студиото му има над 80 реализирани проекта в цял свят в областта на интериорния и продуктовия дизайн.
BOZHINOVSKI DESIGN е компания, базирана в Лондон и има осъществени проекти както в България, така и на други места по света като Лос Анджелис, Москва, Лондон, Мюнхен и др. Основната им философия е да работят изцяло в сферата на индивидуалното проектиране, като това ги прави иновативни, различни и уникални с дизайна, който предлагат на клиентите си.
През 2011 г. Bozhinovski Design печели награда за най-добър жилищен интериор в Европа в конкурса International Residential Property Awards. Работата му по екстериора и интериора на хотелски комплекс „Чукара“, Трявна, е отличена в конкурса „Сграда на годината“ 2022. В края на 2024 г. Йово Божиновски получава и първа награда в конкурса „Българска мебел на годината“, категория „Професионалисти – реализирани продукти“, подкатегория „Елемeнти за интериора“ за проекта за декоративна стена Dream.
Наградите обаче не са от първостепенна важност за Йово, а ги възприема по-скоро като маркетингов инструмент. Разбира се, има доза удовлетворение в това, че работата му е била високо оценена, но рядко участва в подобни конкурси. Неговият личен подход е да се фокусира върху качеството на работата и удовлетворението, което тя носи. Наградите може да са приятен бонус, но те не са главната цел.
Божиновски вярва, че добрият дизайн се основава на различното мислене и това е водещо в неговата работа. „Да си представяш нещата по различен начин и да се стремиш да прескачаш границите на нормалното и установеното – това е моят начин да правя дизайн. Представете си, че трябва да проектирате стол, но не знаете какво всъщност представлява той, единствено сте наясно с функциите, които трябва да изпълнява. Резултатът винаги ще бъде нещо различно от обичайното.“
Йово не следва тенденции в работата си, а предпочита да създава свои и смята, че това е начинът, ако искаш да правиш разпознаваем и запомнящ се дизайн. През последните години в света на дизайна забелязва, че „все повече липсват смелите идеи и нестандартните решения. Струва ми се, че големите брандове залагат повече на използването на изпитани рецепти с натурални материали и иновативни обработки.“
Дизайнерът смята, че въпреки високите нива на пазара на мебели има недостиг от уникални образци с висока добавена стойност. Лимитираните серии мебели с иновативен дизайн, нови материали и новаторски технологии на производство са бъдещето и посоката, в която трябва да се работи. Тези серии предлагат не само уникалност, но и артистична стойност, което ги прави колекционерски предмети и тяхната добавена стойност във времето би следвало само да се увеличава.
Божиновски използва параметричен дизайн в проектите си, когато идеята му не може да бъде реализирана по друг начин. Според него „параметричният дизайн предоставя възможности за създаване на форми и конструкции, които иначе биха били невъзможни или изключително трудни за постигане с традиционни методи. Благодарение на параметричните модели дизайнерите могат да правят промени в проекта, дори в последните фази на разработка, без да се налага да започват отначало. Това спестява време и ресурси, като същевременно осигурява по-голяма точност и прецизност в крайния резултат“.
Параметричният дизайн за Йово е еволюция, но бъдещето определено е свързано с развитието на изкуствения интелект. Комбинацията от параметричен дизайн и изкуствен интелект ще отвори нови възможности за иновации и креативност, които ще променят начина, по който възприемаме и създаваме пространствата около нас.
Според дизайнера в ерата на дигиталната революция творците са ежедневно затрупани с визуално съдържание, което може да изглежда като пречка за намиране на оригинални идеи. Въпреки това той вярва, че днес е по-лесно от всякога да се открият и развият новаторски концепции благодарение на свободното мислене и напредъка в технологиите, особено в областта на изкуствения интелект. „Никога не е било толкова лесно да превърнеш абстрактна концепция във визуално съдържание“.
Българският дизайнер очаква скоро развитието на приложенията, използващи ИИ, да могат да генерират 3D модели само чрез описание на дадена концепция. В комбинация с напредналите технологии за 3D принтиране тези нови ИИ модели могат да променят из основи начина, по който се твори и работи. „Това са технологии на безгранични възможности, където само нашето въображение може да бъде граница. Така че различното мислене е единственото нещо, което може да те движи напред.“
Като собственик на компания с глобално присъствие Йово се гордее с успешно реализирани проекти в различни точки на света – от Лос Анджелис през Лондон, Мюнхен, София, Москва, до Пекин. Това многообразно портфолио превръща Bozhinovski Design в истинска космополитна компания. Работата по проекти на различни места по света е свързана с множество различия и трудности, което го мотивира да се развива и да продължава да се занимава с дизайн. Предизвикателствата, пред които се изправя екипът на компанията с всеки проект, ги движи напред и ги развива все повече. Разнообразните точки по света, където работят, носят различни културнo-естетически ценности и изисквания, но за професионалистите в студиото е удоволствие да търсят правилната рецепта за добър дизайн, отговарящ на различните специфики в разпознаваемия стил на Bozhinovski Design.
Източник: списание ДМТ
АВТОР: Яна Лефтерова
Яна Лефтерова е завършила „Културология“ и „Управление на масовите комуникации и ПР“. Професионалният й опит преминава от сферата на радио и телевизионната журналистика към света на корпоративния ПР, за да намери своето ново предизвикателство в дизайна, архитектурата и интериора.
Вярва, че думите отварят врати, а езикът е в основата на всичко още от утробата. Обожава да чете книги, да открива непознати дестинации, да се среща с интересни хора и да разказва запомнящи се истории.