Всеки производител на мебели познава следната ситуация: възложител забавя плащането или напълно го “забравя”. Много от недобросъвестните клиенти са усвоили и прилагат цял арсенал от трикове, с които аргументират непристойното си поведение. Липсата на почтеност не трябва да се толерира, а напротив – към нея трябва да се създава нетърпимост, за да бъде сведена до минимум. Първата стъпка в тази насока е опознаването на проблема, което би помогнало на производители и доставчици да се предпазят от него.
През последните години се наблюдава увеличаване броя на некоректните платци. Изследване, проведено неотдавна в рамките на Европейския съюз, показва, че зачестяват случаите на отказ от плащания при констатиране на дефекти, които представляват по-малко от 5% от общата стойност на поръчката. Тревожен е фактът, че изобретателността на клиентите в стремежа им да се измъкнат от задълженията си спрямо доставчиците, става все по-рафинирана. Ето няколко типични примера от практиката:
Пример 1: Фирма за дървени играчки наема за подизпълнител дървообработващо предприятие. Нещата потръгват още от самото начало, забелязва се значителен приток на средства в касата на подизпълнителя. След този обещаващ старт той продължава стриктно да доставя заготовките на своя възложител, но на кредит. В един момент задълженията на фирмата за дървени играчки спрямо дърводелското предприятие стават много големи. Възложителят ненадейно обявява фалит, но само два дни след това дъщерята на собственика регистрира своя фирма.
Пример 2: При търг за обществена поръчка производител на мебели предлага най-изгодна оферта и печели конкурса. При подписване на договора възложителят най-неочаквано поставя условие изпълнителят да направи дарение, което е непосилно за възможностите му. След като изпълнителят изразява своето категорично несъгласие, възложителят не подписва договора и възлага поръчката на друга фирма.
Пример 3: При подписване на договор за голяма поръчка, надхвърляща 900 000 евро, клиентът и собственикът на дърводелското предприятие се договарят за първоначална вноска от 300 000 евро. Непосредствено след това възложителят прави банков превод за 400 000 евро, с което спечелва пълното доверие на изпълнителя. След приключване на поръчката клиентът отказва да плати остатъка от договорената сума.
Пример 4: Клиентка и производител на мебели сключват договор за обзавеждане на кухня. След няколко дни клиентката се обажда, за да попита дали не е възможна известна промяна в оформлението на фронталните елементи. Производителят прави необходимите корекции, но клиентката продължава да иска нови изменения на някои размери, обкова и аксесоарите. Стига се дотам, че след завършване на поръчката кухнята няма почти нищо общо с първоначалния проект. След монтиране на изделието клиентката отказва да подпише приемателно-предавателния протокол и да плати поради несъответствие на кухнята с проекта към договора.
Пример 5: След изпълнение на поръчка, възложена от голяма фирма, производител на мебели не получава договореното възнаграждение от 35 000 евро. Той се информира за финансовото състояние на възложителя и разбира, че в момента счетоводният му баланс отчита значителна печалба. След дълги и унизителни настоявания в банковата сметка на производителя на мебели е преведена сума от 10 000 евро. Остатъкът от задължението в размер на 25 000 евро остава непогасен.
НАЙ-ЧЕСТИ ПРИЧИНИ ЗА ЗАБАВЯНЕ НА ПЛАЩАНИЯ:
- Много непогасени задължения
- Липса на поръчки и доходи
- Ликвидация
- Чувство за недосегаемост у нелоялните клиенти
- Забравяне
КАК МОЖЕТЕ ДА СЕ СПРАВИТЕ С ПОДОБНИ СИТУАЦИИ
ПРАВИЛО № 1: Преди сключване на договор е задължително да се провери финансовото състояние на възложителя.
ПРАВИЛО № 2: Всички промени на първоначалния договор трябва да се правят в писмена форма и да се удостоверяват с подписите на двете страни.
ПРАВИЛО № 3: Старата практика при неизплатено задължение да се направят три писмени напомняния, преди да се предприемат по-решителни действия, отдавна не е актуална. По-добре е в рамките на 30 дни след изтичане на срока за плащане да се потърси съдебна отговорност от некоректния възложител.
ПРАВИЛО № 4: Когато клиентът твърди без основание, че не плаща, защото не е получил проформа фактура, му изпратете още една, като определите по-ранен срок за плащане.