Основните тенденции в глобалната логистика в световен мащаб са насочени, от една страна, към ускоряване на изпълнението на поръчките, а от друга – към намаляване на разходите (чрез автоматизация и роботизация на складовете и подготвянето на поръчките).
Какво е положението в Америка
В областта на логистиката американските мебелни компании през последните години са принудени да се конкурират с такива чудовища на пазара за електронна търговия като Amazon, Walmart, Alibaba. Именно тези онлайн фаворити определят основните глобални тенденции в логистиката в продължение на почти 10 години. Те виждат стратегическа цел в прехода от „доставка на следващия ден“ към доставка „в деня на поръчката“. Фокусът е върху роботизирането на логистиката и масовата автоматизация на управлението на процесите. Например интелигентният склад на Alibaba в Худжоу е почти изцяло възложен на роботи. Те сортират стоки, могат да се въртят на 360°, да заобикалят всякакви препятствия с помощта на специални сензори, управляват се чрез Wi-Fi и работят автономно.
Доколко е приложимо това за производителите на мебели в Европа?
Всички мебелни фирми се стремят към оптимизиране на разходите, в това число и в ограничаване на разходите за транспорт.Но в настоящите условия едва ли много мебелни компании биха се осмелили да организират високотехнологични складове като интелигентния склад на Alibaba. Затова намаляването на разходите за логистика може да се постигне чрез комбиниране на товарните потоци от специализирани оператори на логистика и услуги.Именно сегментът на групажните превози на товари показва особено забележим растеж и голям потенциал за развитие през последните години. Все повече компании осъзнават колко ефективна и рентабилна е такава схема за доставка на стоки.Особено активни в аутсорсинга на транспортни и складови операции са мрежовите компании и онлайн магазините. По този начин търговците оптимизират структурата на разходите си в отговор на трудната ситуация на потребителския пазар. Търговията е наясно: при слаба покупателна способност и намаляване на доходите на домакинствата е необходимо да се осигури баланс между цените на дребно в магазините и рентабилността на собствения им бизнес.Водещи мебелни компании в Европа разглеждат логистичния аутсорсинг като алтернатива на собствените си услуги. Логистиката за възлагане на външни изпълнители е нарастваща тенденция.
Доколко бързата доставка на мебелите е конкурентоопределящ критерий?
Високоскоростната обработка на поръчките е от значение при закупуване на стоки като облекло, домакински уреди, храни, лекарства и др. Толкова ли е важна за потребителите на мебели високата скорост на изпълнение на поръчката? За да си отговорим на този въпрос, трябва да преценим колко често средностатистическото домакинство купува мебели. Във всеки случай – много по-рядко от повечето други категории стоки. Често изборът на мебели е резултат от колективното решение на семеен съвет и многократни посещения в мебелни магазини. Накратко, като правило процесът е бавен.
Оказва се, че глобалната тенденция, насочена към ускоряване на логистиката, чиято кулминация е доставката на стоки в деня на регистрацията, не е определяща за клиентите на мебелните фирми. Производителите на мебели имат добра представа колко пари трябва да бъдат „загробени“ в склада, за да се гарантира изпълнението на поръчката „за следващия ден“. Това, може би, е добър маркетингов трик, но струва ли си да се предлага услуга, която клиентите не очакват?
Скоростта на изпълнение на поръчка за унифицирани мебели зависи от големината на фирмата и организацията на производствените процеси в нея, сложността и големината на поръчката и много други фактори. За бърза се смята поръчка, изпълнена в рамките на 7-10 дни, а ако става въпрос за кухненско обзавеждане – минимум за 20-25 дни (общото време за производството и транспорта на продукта).
Логистиката на мебели представлява по-широка от стандартната концепция за „доставка“, тъй като предполага не само правилната организация на движението на стоките, но и предоставянето на допълнителни услуги – монтаж, следпродажбено обслужване и сервизиране на рекламации. Тези сложни услуги са много по-важни за пазара на мебелната логистика.
Фактори за успешни продажби
Първо, това е качеството на транспортирането, обработката на поръчките за мебели, възможността за предоставяне на по-дълги срокове за съхранение в склад на логистичната фирма (в разумни граници, тъй като много клиенти купуват мебели, преди да са завършили ремонта на помещенията, за които са предназначени). Цената трябва да бъде възможно най-прозрачна, лесна за изчисляване.
Второ. Качеството на изработката трябва да бъде отлично, тъй като монтажът всъщност е завършване на договора между продавача и купувача. Ако скоростта на реакцията е наистина важна някъде, това е при обработване на рекламациите и отстраняване на грешките. Купувачът никога не трябва да бъде разочарован!
Трето. Между производителя, логистичната компания и крайния потребител стои продавачът – авторът на поръчката. Той също трябва да е наясно как се изпълнява поръчката, на какъв етап е във всеки един момент. Така че той трябва да има достъп не само през системата, но и да има възможност да комуникира с реален човек, който да може да му да помага при решаването на определени проблеми.
През следващите месеци и дори година повечето производители на мебели не очакват някакви специални печалби. Няма обективни положителни фактори, стимулиращи ръста на продажбите. Борбата ще бъде за всеки клиент, бюджетът трябва да се разпределя разумно и да се търсят допълнителни начини за икономия на средства. А защо да не намалите разходите си за логистика? Логистичният аутсорсинг може да намали транспортните и складовите разходи на мебелна компания с 30-40%. Това не е ли достатъчно добър аргумент за собствениците на фирмите?
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 5/2020