Най-високите дървета в света са секвоите и евкалиптите. Секвоята расте в Калифорния, по склоновете на Сиера Невада, а височината й стига до 100-120 м. Евкалиптите се срещат в Австралия и на височина са до 120 м. Растат в тропическите и субтропическите гори на Америка, Африка, Австралия и Индия. Те са местообитание на коалите, а листата им са единствената им храна.
Най-старите дървета на Земята растат в Белите планини на Калифорния. Това са два представителя на мъхестошарения бор – Метусела и Прометей. Прометей е отсечен през 1964 г. на възраст над 4900 години. Засега Метусела се счита за най-старото живо дърво на ок. 4850 години.
Най-древният дървесен вид, запазен и до днес, е гинко билоба. Изчислено е, че семейство Гинкови са се появили на Земята в горния карбон на палеозойската ера или преди около 220-270 милиона години.
Най-дебелите дървета в света са мамонтовото дърво и баобабът. Дебелината на най-големите представители на видовете достига до забележителните 12-14 метра в диаметър. Тези огромни дървета растат в тропическите и субтропическите гори. В Австралия е имало случаи, когато стволовете на баобаба са били използвани за градски затвори. Или като автобусни спирки, където е можело да се поберат 30 човека.
За най-малкото дърво в света се смята върбата джудже. То достига височина 5-10 см и дебелина 1-2 см. Вирее на север в тундрата, което обяснява и миниатюрните му размери.
Най-опасното дърво в света се намира на Малайския архипелаг. Нарича се антиарис. То отделя летливи вещества, които съдържат отровата антиарин. Когато се вдишва, тя спира действието на сърцето. За добив на смола от това дърво в миналото са изпращали осъдените на смърт.
Най-тежка е дървесината на бакаута, или както го наричат още поково дърво. Относителното му тегло е 1.23 г/куб. см.
Най-лека е дървесината на дървото балса – 0.12 г/куб. см.относително тегло. От нея изследователят Тур Хейердал е направил и легендарния си сал, с който преплувал 8 000 километра през Тихия океан.
Най-скъпа в света е дървесината на алжирската туя.
Най-благоуханно е сандаловото дърво.
Най-голяма корона има дървото Бенгалски фикус. Тя достига до около 500 метра в диаметър и се поддържа от допълнителни въздушни корени подпори. Среща се в тропическите гори.
Най-дълбоки корени имат някои от дивите смокинови дървета, растящи в Южна Африка – над 120 метра. Това е височината на 30-етажен блок.
Най-опасното жилещо растение е новозеландското копривно дърво. То е способно да убие куче и дори кон, впръсквайки под кожата на жертвата букет от силни отрови, сред които са хистамин и мравчена киселина.
Бамбукът е най-бързорастящото дърво – нараства с 90 см на денонощие.
Дървото Псилотека електрика, което вирее в Индия, е най-електрическото. То съдържа биоелектричество и ако човек се докосне до него, получава електрически удар. Към полунощ електричеството в него изчезва.
За най-гъвкаво се смята дървото гимнастик. Расте в Северозападно Мексико. В началото на растежа си то наподобява по форма пъпеш. След това започва да расте бързо и заприличва на огромен морков, обърнат с острото нагоре. По-късно горната му част се обръща надолу, достига земята, заравя се в нея и образува арка.
Най-издръжливото дърво е кипарисът Монтесума. Живее в Мексико и южнитечасти на САЩ. То е издръжливо на засушаване и расте много бързо. То е вечнозелено дърво, достига височина 40 м и обиколка над 3 м.
Дървото, което ражда най-големите плодове, е хлебното. То е вечнозелено тропическо дърво, произхождащо от Югоизточна Азия и тихоокеанските острови. Плодовете му могат да достигнат до 36 килограма. Хлебните плодове са с жълтеникаво месо и сладък аромат и се използват широко в местната кулинария.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ