От 2013 г. списание MD е горд член на престижната Международна асоциация на специализираните издания в областта на мебелите и интериора IAFP. Освен още една възможност да стъпи на международната медийна сцена, това е и шанс за екипа на изданието да обменя актуална информация с представители на най-добрите списания в мебелния сектор по света. В асоциацията са включени издания от Русия, Германия, Белгия, Турция, САЩ, Мексико, Бразилия, Япония, Сингапур, Австралия, Индия и Полша. Неминуемо извънредната обстановка повсеместно е топ тема на комуникацията между членовете на IAFP от началото на годината.
Свързахме се с Артьом Василев, представителя на руското списание Мебельный бизнес, за да получим синтезиран бизнес профил на положението в Русия от началото на пандемията досега. Ето какво каза той пред списание MD:
„Ако погледнем цифрите, общото въздействие върху руската мебелна индустрия, според нашата официална статистика, все още не е толкова тежко.“
Руското правителство отчете спад от 6.4% от обема на производството на мебели през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение с април-юни на 2019 г. Благодарение на доста успешното 1-во тримесечие на годината се наблюдава само -1,5% за периода януари-юни 2020 г. спрямо януари-юни 2019 г. Ако вземем предвид коефициента на инфлация, резултатът средно е около -3,2%. Това са някои „трикове“ на руската официална статистика (управление), които винаги целят да останат позитивни и оптимистични във всяка ситуация.
Въпреки това, ако погледнем по-отблизо представянето на определени категории мебели, ще видим по-сериозен спад в производството: – 24,5% при шкафовете (включително кухненски шкафове), – 18,9% при мебелите за всекидневна, – 9,3% при леглата от масив, – 8,6% при меката мебел, – 8,6% при дървените офис мебели. Ето защо приемаме, че по-малко стресиращата цифра за цялостното положение на индустрията (-1,5%) е осигурена, благодарение на увеличеното производство на специализирани мебели за периода (вкл. мебели за медицински нужди, метални легла за болници и др.).
Някои големи производители на мебели, фокусирани върху износа на продукция, посочиха, че дългосрочните им експортни договори много са им помогнали през април и май (най-тежките месеци на руското извънредно положение). Докато магазините и търговските центрове в страната бяха затворени, международните пратки до Европа например се извършваха както обикновено, тъй като товарният трафик не беше спрян. Но въпреки това обемът на износа, дори и за най-успешните руски мебелни предприятия, не е толкова висок, за да запълни огромната пропаст от спадналото търсене на вътрешния пазар.
Положението в търговията на дребно (или онези производители, които също продават мебели чрез собствените си търговски мрежи), беше много тежко, особено през април и частично през май. Повече от 50% от търговците на дребно съобщиха, че са спрели да продават напълно през април.
През изминалия период животът се промени много от гледна точка на поведението на потребителите. Хората си останаха вкъщи повече от 2 месеца. След като паниката приключи, започнаха да се адаптират към този нов начин на живот. Огромен успех претърпяха всички фирми, които предлагат доставка по домовете – не става въпрос само за хранителни стоки, но и за лекарства, книги, електроника и домакински уреди. За съжаление не и мебели. Изглежда, че призивите от рода на „купете си мебели, за да направите престоя си удома по-комфортен“ не достигнаха до повечето потребители в рамките на блокацията. Хората предпочетоха да обновят интериора си на първо място от техническа гледна точка. Също така много потребители загубиха работата си или част от доходите си, като това допълнително ги отказа от дългосрочни инвестиции, в чиито графа можем да поставим мебелите.
За мебелните компании онлайн беше единственият по-сигурен начин да достигнат до клиентите. Някои от опитите бяха успешни, други не. Причината е, че нещата не се случват толкова лесно. Обемът на онлайн продажби на руския пазар на мебели беше сравнително малък в близкото минало (средно между 5 и 10%). Знаем, че е по-голям в Германия, още по-голям е в САЩ. В Китай повече от половината от всички мебели се продават онлайн. И така, след като участниците на пазара внезапно разбраха, че онлайн е единственият канал за продажби по време на извънредното положение – не беше възможно бързо да се изгради цялата инфраструктура за обслужване на въпросните онлайн поръчки, включително силен дигитален маркетинг, логистика – особено при всички ограничения за периода. Не може просто да пуснете реклама в социалните мрежи и всичко изведнъж да потръгне. Много вероятно е да получите повече поръчки, но в реални числа – това не помага да се запълни цялата празнина. Въпреки всичко дори за онези, които увеличиха онлайн продажбите си за периода, според докладите резултатът е по-малко от една четвърт от това, което обикновено продават офлайн през април или май.
В момента след приключване на блокацията наблюдаваме висока потребителска активност . Ръстът на продажбите на мебели през юни и юли надмина дори и най-оптимистичните очаквания. Една от причините е, че много хора отложиха лятната си ваканция през тази година, и са склонни да обновят жилищното си пространство. Отложеното търсене донесе толкова много поръчки, че повечето от производителите вече сериозно променят условията за доставка. Например, водещи производители на матраци понастоящем доставят стандартния си асортимент в рамките на 3 седмици след поръчката в Москва и 4 до 5 седмици в други региони на Русия (докато обикновено това беше само 3 дни след поръчката в Москва и 1 до 2 седмици до най-отдалечените райони на страната).
Но нека останем реалистични – повечето участници на пазара очакват още един сериозен спад в продажбите, след като това отложено търсене бъде наситено. Много компании и потребители очакват втората вълна COVID 19. Но освен вируса и други фактори като проблемите с национална валута например, ще допринесат за влошаване на обстановката.
Ако говорим за по-дългосрочна перспектива, промяната в потребителското поведение в Русия може би ще бъде по-интересна, отколкото тази, която наблюдавахме по време на блокацията. Очакваме, че хората ще изживяват живота си по съвсем нов начин в COVID ерата . Не става въпрос само да работят от вкъщи, а за подходът им към много неща от ежедневието. Тенденции, които отдавна са започнали да се развиват по света, но които ще се засилят в близкото минало. Като например намаляване на екстрите в консумацията: по-внимателно, смислено потребление; икономия на разходите. По-голямо търсене в ниската ценова категория, но в същото време – стремеж към функционални и устойчиви продукти.
Очакваме да набъбне и позицията на сезонните кампании в мебелния сектор. Вече няма да са просто Коледни разпродажби и летни промоции. Ще се оформят т.нар. „сезони на мини блокациите“. Експерти в Русия прогнозират нови блокации вбъдеще не задължително свързани с нововъзникнали вълни на COVID-19, а просто заради обикновения сезонен грип, който традиционно се появява през есента (хората са много по-внимателни по отношение на тяхното здраве и са готови да работят дистанционно, когато е необходимо, и вероятно сериозно да намалят потреблението си в такива периоди.