Поредното китайско архитектурно чудо отвори врати неотдавна в Шанхай. Това е най-големият астрономически музей в света на площ от 39 000 кв. м. Томас Дж. Уонг от Ennead Architects проектира сградата без прави линии и ъгли, за да наподобява геометрията на Вселената.
Според създателите му основната идея на Шанхайския музей на астрономията е да осигури интуитивно преживяване на архитектурата и темата за космоса.
Това означава, че трите основни компонента на сградата – Oкото, Обърнатият купол и Сферата – не само действат като архитектурни елементи, но изпълняват и ролята на астрономически инструменти, които проследяват движението на космическите тела.
Окото се намира точно над главния вход на музея и е проектирано така, че по обяд при лятното слънцестоене перфектен кръг осветява кръглата платформа под него.
Сферата, в която се помещава планетариумът, е вградена в покрива на долното крило на музея, като половината от нея е потопена в сградата и изглежда, сякаш плава в безтегловност над пода.
Обърнатият купол представлява опъната стъклена конструкция, изпълняваща ролята на атриум в горното крило на музея. По спираловидна рампа под Обърнатия купол посетителите могат да излязат на покрива и да се насладят на гледката към околността.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: УНИВЕРСАЛНИЯТ МУЗЕЙ: ЛУВЪРЪТ В АБУ ДАБИ
Източник: СПИСАНИЕ МД