В съвременните интериорни пространства вратите стават все по-важен елемент, на който дизайнери и архитекти обръщат специално внимание.
Чрез тях се затварят или отварят пространства и зони с различно предназначение, чрез тях се въздейства и на интериорния дизайн. През последните години се наблюдават различни модни тенденции при интериорните врати.
Сред тях е увеличаването на височината им до тавана на помещението, използването на тънки алуминиеви профили за рамкова конструкция на вратата, интегрирането на вратите със стени или ламперия, за да останат незабележими в интериорното пространство, използване на стъкло за създаване на простор и по-голяма осветеност в пространството, налагане на нови системи за отваряне и затваряне, иновации в дръжките и т.н. С други думи, развитието на технологиите и на дизайна вървят ръка за ръка.
ЧЕТЕТЕ СЪЩО: СИСТЕМИ И МЕХАНИЗМИ ЗА ПЛАВНО ЗАТВАРЯНЕ НА МЕБЕЛНИ ВРАТИ
Материали
Алуминият и стъклото са два материала, които навлязоха широко в територията на интериорните врати. Рамка, изработена изцяло от алуминиеви профили, е лека, с малки размери, но в същото време е с висока якост и устойчивост. Това е причината, поради която алуминиевите профили навлязоха трайно в конструкциите на интериорните врати. От тях се прави крилото на вратата, носещите шини при плъзгащи се и сгъваеми врати и носещата рамка при врати, отварящи се на вертикална ос. Благодарение на малкото си напречно сечение те придават елегантност и са част от дизайна, като могат да бъдат боядисани, матирани, бронзирани в светъл или тъмен вариант, с месингов ефект, дори и облицовани с фурнир…>>>
>>>> Четете цялата статия в СПИСАНИЕ ДМТ
АВТОР:
Проф. д-р инж. Васил Живков
Преподавател в ЛТУ, катедра „Интериор и дизайн за мебели“ и в УАСГ, катедра „Интериор и дизайн за архитектурата” по ключовите дисциплини „Конструиране на мебели”, „Конструиране на елементи и съединения в мебелите”, „Недървесни материали в интериора”, „Осветление и осветителни системи в мебелите”, „Системи и механизми в мебелите и интериора” и др. Има над 140 публикации, повечето от които в чужбина. Има издаден учебник „Конструиране на мебели. Конструктивни елементи и съединения в мебелите”.