Автор: Мирослава Петрова
Академията Domus е международен институт за следдипломна квалификация, а значението й в световен мащаб днес е подобно на това, което имаха Баухаус и училището в Улм в началото и средата на миналия век.
Парадоксално е, че италианският дизайн е изключително влиятелен и диктува модата в цял свят, без обаче в страната да има образователна институция, която да дава необходимата квалификация. Допреди 10 години с изключение на академията Domus, която е основана през 1983, няма друго училище в Италия, в което да се преподава дизайн, а архитектурните факултети също все още нямат специализирани дизайнерски програми.
През изминалите 20 години Domus се налага като духовна лаборатория за италианския дизайн, а цялата мрежа от италиански и световни дизайнери, които вече си сътрудничат със списание Domus (откъдето идва и името на академията), стават близки съратници и на института. Днес корените на Академия Domus са в Италия, но дейността й се разширява непрекъснато и обхваща различни инициативи на международно ниво. Основните характерни черти на образованието са мултидисциплинарните екипи, студентите, идващи от университети в различни държави в Европа, Близкия и Далечния Изток, Америка и дори Австралия, както и отговорното отношение към изследователската работа. Учебната програма е базирана на оригинален подход, при който се развиват уменията на всеки отделен студент и средствата за изразяването му според неговите индивидуални възможности. В този процес се определят методите и възможните решения, но така също се дискутират и усвояват основни концепции. Отличителните характеристики на Domus са обединени под мотото “Новите територии на човешките взаимоотношения в полза на нова, по-светла материална култура”. През 1995 година академията получава престижната награда Compaso d’oro (Златен пергел) в знак на признание за високото качество на образование, което предлага и за усилията, които полага в най-новаторските сфери на дизайна – от хуманизиране на технологиите до изследване на връзките между мода и дизайн, от проектна социология до управление в дизайна.
Целият материал може да намерите в >>> списание МД 3/2006 г.