Бъдещето е на силните емоции, индивидуалния стил и професионализма
Днес хората поставят все по-високи изисквания към качеството на жилищната среда и изискват изпълнението на съвсем персонални потребности. Предметите са по-скоро за използване, а не за притежаване. Бъдещето принадлежи на индивидуално насочените услуги. Хората се отделят от материалното и търсят елементарни продукти с история и функционалност, без да се лишават от комфорта на съвременните технологии. Търсят се фирми със силен характер, които да дават убедителни отговори на желанията на клиентите.
Малките производствени предприятия в момента навлизат в най-добрите си времена. Хората търсят разнообразието в живота. Те искат „новото” и „различното”,„изработеното по мярка” и „индивидуалното”. Искат да имат за себе си най-доброто, така че сами да сътворят и да придадат на своя дом характер и стил. Разчитайки правилно законите на съвремието и спазвайки няколко прости принципа, всяка фирма може да бъде успешна.
Стремежите в общуването: Кажи ми какво искаш?
Защо обаче точно това е толкова важно за доставчиците? Защо водим толкова често дискусии за цените, отстъпките и намаленията? Причините за това са няколко. Споменатият стремеж към индивидуалност притиска днешните хора доста често. Всеки отделен клиент е предизвикан сам да опише какво точно иска. В този момент трябва да си зададем въпроса: кога научихме това? Кой ни е научил да казваме какво точно искаме?
Причината, че изпитваме латентен копнеж за индивидуалност, не променя нищо от нашата ментална блокада – трябва ли да кажа какво искам? Трябва ли по време на обсъждането да спомена, че искам от тоалетната да гледам през прозореца или в кухнята да свиря на флейта, да се разхождам гол по балкона? Моите лични човешки копнежи към „моя живот” могат ли да се коментират така открито?
Бъдещите предизвикателства пред занаятчийството се коренят в откриване на истинските копнежи на клиентите. Компетентността за създаване на индивидуални продукти определя бъдещето преди всичко като компетентност да се достигне до реалното познаване на индивидуалните потребности. А това може да се постигне по два начина – активно, следователно в директен разговор, и пасивно, при което се „чете” от обкръжението на човека.
Нов начин на мислене: Използвам, вместо притежавам
Как действително ще се променят потребностите на хората в бъдеще? Всичко започва с новите схващания за пространството и времето. В бъдеще жилищата ще са местата, където ще прекарваме собственото си време. При това жилището ще намали силата на усещането за притежание и ще се доближи до жилището, което за определено време използваме съгласно потребностите и желанията си. Тенденцията към увеличаване на жилища за отдаване под наем показва това. Също така съществува готовност на хората да напуснат закупените жилища, за да се нагодят към моментните дадености и да потърсят ново жилище.
Тук значи също съществува тенденцията да се акцентира върху ползите от жилището, а не върху притежанието му. Много от доставчиците вече реагират на тази тенденция. Така например Siemens отдава електроуреди под наем. Така домът е пространство за изживяване на собствените емоции и определяне на личното темпо на живот. На това занаятчийството може да реагира с мобилност и гъвкавост.
Помощник в живота: Недостигът на време носи пари
Ключов феномен на ежедневието ни е субективното усещане за недостиг на време. Във всички области на живота ни се струва, че не получаваме достатъчно. Възраждането на сервизното обслужване е първият отговор на този дефицит. Сервизните услуги се осъществяват по мярка и се нагаждат към нуждите на всекиго. С тази тенденция се открива нов пазар при сервизните услуги.
Повторното откриване на прислужницата, гувернантката или градинаря – ключовият елемент на тази тенденция е персоналната услуга. Дали поддръжката на жилищата, или цялостната помощ при преместване, във всички случаи – доверието е основната предпоставка за тези „интимни” сервизни помощи. Хитроумните идеи, свързани с обслужването, ще се заплащат от клиентите в бъдеще. Но внимание – който получи достъп до помещенията на хората, трябва да се отнася с респект и с внимание.
Новото предизвикателство: Сивата революция
През 2050 г. всеки трети човек в Европа ще бъде над 60-годишна възраст, а половината – над 48 г. Независимо от спада в раждаемостта числото на домакинствата през следващите 15 години ще продължава да се увеличава. Увеличава се и делът на населението над 65-годишна възраст. Това е генерация със съвсем индивидуални изисквания към живота и средата.
При хората над 60 задържането на постоянно място за живеене придобива голямо значение, поради което закупуването на жилища точно от по-възрастните генерации се повишава. Това води и до нови потребности при организацията на обзавеждането на помещенията. Според изследване се вижда, че в повечето жилища все още има големи препятствия за възрастните хора, например много висока вана, твърде тесни стълби, гладки и хлъзгави подове, стъпала без парапети – това са само част от примерите за бариерите, които правят живота на възрастните по-труден.
В стилово отношение възрастните реагират като младите поколения. Класическите предложения за пенсионери в бъдеще няма да намират клиенти. Точно в напреднала възраст се усеща засилен стремеж към модерното. Дизайнът на продукти, съобразени с потребностите на генерациите, трябва да отразява днешните модни тенденции.
Коя техника създава настроение
„Домът е мястото, което трябва винаги да те приеме, когато имаш нужда”, пише американският поет Роберт Фрост. Това означава, че нашата къща трябва да поема промените в настроението, което поставя големи предизвикателства пред гъвкавостта и възможността за преобразяване. Настроението в помещенията се влияе от светлината, но преди всичко от цветовете и техните трептения. Тази мека техника в бъдеще все повече ще навлиза в домакинствата. Който още днес знае как се създава настроение и как да го променя, разполага с добри шансове да се представи като „звезда”.
Професионализъм между собствените четири стени
Хората сами си поставят високи предизвикателства, което води до повишени очаквания от живота в жилищата. В дома си също не искаме да пропуснем професионализма и удобството на нашия технически развит стандарт.
Изходна точка на това развитие е кухнята. Дори само многообразието на готварските уреди, с които днес разполагат домакинствата, надхвърля всякакви измерения от изминалите години – тук се намира всичко: от щипките за ягоди и ножовете от облагородена стомана до лате-макиато чашата. Тази тенденция прелива от кухнята към останалите части на жилищното пространство. Гардеробите са оборудвани с осветление, централната система за прахосмучене е навлязла в новата ера на професионално чистене на домовете ни, баните са се превърнали в оазиси за разпускане, а в мазетата температурата така се регулира, че за виното е създадена идеалната среда за отлежаване.
Тези величини само допреди няколко години се предлагаха единствено от специални предприятия и фирми за услуги. Но днес всичко се обръща в посока на служба на домакинството. В много области на оборудването за дома ни (от матрака до кафемашината) получаваме по-добри предложения за стоки, отколкото професионалистите (хотели или кафенета).
Преди всичко, от индивидуална гледна точка, ние постигаме в дома си по-добро качество, защото то е „скроено” точно за нас. Филми от дивана, музика в банята, ядене според 5-е елемента и …най-добро капучино – всичко това така или иначе го има у дома.
Тенденцията за постигане на професионално ниво в собственото домакинство недвусмислено ще продължава да се развива. Това е част от вътрешната ориентация – обзавеждането и оборудването на дома като дестинация за „отпуска от живота”, това е логическото следствие на дълбоко проникваща трансформация.
Между собствените четири стени индивидите се оказват дизайнери и създатели. Всеки може да моделира света около себе си в зависимост от вижданията си.
Новият бум на градините също доказва, че човечество, свързано с умствена дейност, няма с какво занаятчийство да се занимава. Какво друго е толкова близко до природата, освен в градината да се заровиш в пръстта. Животът сред зеленина, усещането на миризмата на земята, докосването до истинските неща от природата носи спокойствие и отмора преди всичко за главите.
Духовната страна на жилището
В бъдеще ще преживеем нова фаза на самоотражението. Това се случва чрез наблюдение на нашия вътрешен свят. Различни концепции за завършеност (от геомантията на фън шуи до дзен) ни дават насоки как да реализираме собствените си познания между личните четири стени. Специално за тази цел като опорни точки ще се използват символи и пространства и ще се приемат като нормални и необходими. Така собственото „вкъщи” ще се превърне в пространство на личния опит.
Тенденция на опростяване: Намаляване на вещите и изхвърляне на всичко ненужно
Личното качество на живот, здравето, смисълът на живот и отговорността за собственото съществуване изникват колективно. Докато по-раншните представи се ръководеха от това какво е важно за нас и в повечето случаи то бе свързано с материалното, днес започваме да трансформираме нашите очаквания към нематериалните стойности. При кодирането на заобикалящия ни свят се показва ново отделяне от материалните неща.
Изхвърлянето на ненужното и редуцирането на предметите е насочено към създаване на повече свобода за нашето тяло, което в последна сметка се отразява в тенденция към семплото. Елементарното, но стойностното във времето на свръхпредлагането преживява ясно изразен подем. Следователно който успее да разработи семпли, прости, но стойностни продукти, в бъдеще ще намери клиенти.
Изкуството се намира в ограниченията. Живот отвъд основните нужди
Услугите, продуктите, предложенията – те трябва да ни докосват. Ръководен принцип тук става така нареченият “High Touch”. Хората, които в днешно време притежават всичко, вече не се стремят към още, а търсят продукти, които имат история и са свързани с чувствена връзка с определена личност. Свръхпредлагането на масовите стоки за бита увеличава копнежа по интензивни емоционални изживявания.
Пламването на наивни шарки и мотиви, завръщането на бляскавите материали и нова символика на формите отразява копнежа към топлина, докосване и омагьосване на реалността. Така например пеперудата изниква като декоративен мотив върху мебели и текстил. Блещукащите камъчета на Swarovski се използват навсякъде, а полилеи придават и на модерните жилища светлина и атмосфера. Използването на текстури и мотиви (от нежни малки цветенца до цветни плочки) разкрива любовта към уловимите детайли с романтични аспекти.
Съдомиялната машина от Miele, която още бабите ни са имали или диванът Bretz, който със своя съвсем непристоен и различен дизайн изразява индивидуалността си, са продукти, които представят съвсем персонални виждания.
Техниката и чувствата, обединени в „интелигентно благосъстояние”
Понятието „интелигентно благосъстояние” (smart being) обобщава новите потребности на жилищната среда. В бъдеще тя все повече ще се насочва към индивидуалните потребности на обитателите. Интелигентната среда представлява свързващ мост между модерните технологични разработки и емоционалните потребности и копнежи на човека.
Така ще се създадат нови пространствени решения, които ще отговарят на потребностите на помещенията. Вследствие на това развитие кухнята не е място само за готвене, тя е център за комуникация и хранене. Много различни теории за храненето се обединяват на едно място. Между бързото хранене (fast-food) и учението за 5-те елемента съществува широка палитра от концепции, които трябва да се отразят в това пространство. Фактът, че готвенето вече не е дейност само на един обитател, се доказва от тенденцията приятелите да не се канят само за ядене, а и за самото приготвяне, което значително променя изискванията към кухните.
Жилищното пространство в класическата си форма е подложено на преобразяване в развлекателен център, който трябва да намери в бъдеще мястото си в домовете – като място за отърсване от външния свят и намиране на вътрешния покой, като място на музите (при рисуване, занимания с музика…) или просто като свободно пространство.
Спалните се превръщат в зона за зареждане с енергия. Защото начинът на живот, изискващ толкова много сили, се нуждае от фази, в които тялото да се зареди с енергия. За целта хората използват помощни средства като изолиращо спално бельо, ориентиране на мястото за сън според геометричните условия…
Потребността от отмора, т.е. от разпускане на тялото и намиране на усещането за спокойствие, се интегрира в дома на бъдещето. Баните стават по-големи, по-светли и по-отворени. Продукти като солариуми внасят съвсем буквално малко слънце в живота на човек.
Основният принцип за техническото развитие на домакинствата
Принципът на развитие на жилищната сграда е съвсем елементарен – техниката трябва да опростява и да прави по-красив живота на хората. Все пак много от днешните проучвания няма да намерят пътя за излизане от лабораторията. Въпреки това хората изразяват все по-голяма готовност често да инвестират в невидими технически помощници. Те трябва да следват гореописания принцип и по елементарен начин да улесняват живота. Мрежовите технологии във времето на голяма мобилност и индивидуалност ще трябва да координират ежедневието и да предложат сигурност.
Предприятия с точна идентичност и облик ще бъдат търсени
Дървесината е суровина, която има характер. Стремежът на хората към автентичност се удовлетворява – и все пак! Не само суровината трябва да притежава характер, а и предприятието. Който има желание да работи в бъдеще на пазара, трябва да трасира пътя си с ясни и характерни жалони.
Предприятия с идентичност и характер ще са търсени. Който просто опитва да прави всичко правилно, става скучен и ще бъде забравен. Изграждането на силен характер и смелата реакция на споменатите тенденции са факторите за утрешния успех. Креативността е търсена повече от всякога. В свят, изпълнен с опции, вече не става въпрос за увеличаване на производство, а за намиране на по-добри рецепти. Това е задача на утрешните предприятия.
ИЗТОЧНИК: Списание ДМТ