Проект Cache Atelier, автор Мария Синева, снимки Минко Минев
Cache Atelier създават в детския център JNGL среда, която развива въображението
Според световноизвестната италианска педагожка Мария Монтесори децата се учат от това, което ги заобикаля. Средата, в която растат, оказва огромно влияние върху развитието им. Ако от малки са заобиколени с красиви неща, ако мястото, където растат, стимулира въображението им, по-лесно ще се развие творческият потенциал, заложен във всяко дете.
Именно такова място е центърът JNGL, който Cache Atelier създадоха за децата на служителите на Progress в новия софийски офис на IT компанията, който е най-големият в света по брой служители.
Темата за джунглата е разработена в няколко зали и зони с красноречиви имена – Safari Adventure, Crocodile Bay, Моnkey Island, Blue Lagoon. Има зони за спорт, изучаване на английски език, игри, музика и театър, почивка след училище, ателиета. Има и кабинет по възпитателния метод на д-р Мария Монтесори.
Центърът с капацитет 50 деца е разположен на 550 кв. м в просторно, високо над 4 метра пространство, изпълнено с естествена светлина.
„Желанието ни беше да запазим усещането, намесвайки се премерено с материали, текстури, обзавеждане и декоративни елементи“ – казват архитектите.
Те са решили интериора предимно в бяло в комбинация със светло дърво, а цветните акценти внасят текстилът на мебелите и голямоформатните графични елементи, дизайн на Ралица Ралева.
Те развиват водещата тропическа тема по игрив и съвременен начин, еднакво атрактивен за малки и големи.
Пространството е гъвкаво и трансформиращо се, със система от сгъваеми стени, които лесно го разделят или обединяват за събития и концерти.
„Нямахме рамки и ограничения, когато започнахме работа по новия детски център след шест години опит на друго място. Слушахме децата, водехме се по техните желания и тези на родителите им“ – Милена Даракчийска, мениджър на детски център JNGL.
„Колегите ни знаят къде са децата им във всеки момент от деня. Чувството за близост е особено важно и за децата, и за родителите, особено когато работната среда е толкова динамична, а работното време – гъвкаво, както в Progress.“ – Мария Атанасова, директор „Човешки капитал“ в компанията.
Духът на интериора на JNGL е съзвучен с корпоративната култура на Progress, която включва чувство на взаимност, гъвкави пространства, естествени материали.
Най-голямото постижение на архитектите е органичното вграждане на интерактивни елементи и игри в интериора – като части от лампериите или декорациите в залите.
Всички мебели, които се преобразяват от табуретка в замък и от тепих за карате в парти център, са създадени по детайл на Cache Atelier.
Усещането за лекота и добро настроение се излъчва от цялото пространство, обединено от единна и добре защитена интериорна концепция.
Източник: СПИСАНИЕ МД