Проект Студио L6 – Адриана Димитрова / Ивайло Захариев, снимки Александър Новоселски, Радина Ганчева
НЕУГЛЕДНА ИНДУСТРИАЛНА СГРАДА В ЦЕНТЪРА НА СОФИЯ СИ ВЪРНА ДОСТОЙНСТВОТО СЛЕД НАМЕСАТА НА СТУДИО L6
Тясна, без нито едно дърво, заобиколена от високи, безлични и неподдържани фасади, улица „Карнеги“ се намира в самия център на София, но сякаш е излязла от стар филм за крайните градски квартали.
Така беше до неотдавна, преди собственикът на една от сградите да се обърне към архитектите от Студио L6 и да им възложи реконструкцията ѝ. Решението му е впечатляващо и достойно за уважение, защото става дума не за жилищна кооперация, а за индустриална сграда, построена през 30-те години на 20-и век като двуетажен тютюнев склад.
По времето на соца тук е била печатница „Септември“, откъдето са излизали картичките с изгледи от цяла България. През годините сградата е била надстроявана неколкократно и е „обрасла“ с пристройки – десетина малки помещения със собствени покривчета, които са заемали голяма част от двора.
Задачата на архитектите е била от сложните – да превърнат този конгломерат от фасади – кърпени през годините, с добавяни димоотводи, климатици и зазидани отвори, в съвременна офис сграда, а в двора да се обособи място за хранене и почивка на открито за работниците.
„Възстановихме лицето на сградата по една запазена вътрешна фасада с пиластри, изведохме цялостен корниз по целия периметър на постройката, а пристройките съборихме, като запазихме основния обем. Синьо-зелената дограма, сменена през 90-те години, когато печатницата е купена от сегашния собственик, остана по негово изискване и определи избора на цветове за фасадите. Един от етажите, останал празен след преместването на печатарските машини в ново пространство в индустриална зона на София, беше превърнат в офисен. Друг етаж „вмъкнахме“ във височината от 5.50 м на гаража, така че да „гледа“ към вътрешния паркинг. След премахването на всички излишни пристройки отзад се освободи място за прекрасен двор с барбекю и места за сядане – едно от толкова липсващите пространства за общо обитаване в централните градски части на София. Това е пример за възможния нов живот за старите индустриални сгради, останали вече в централната част на градовете. Не е необходимо да са паметници на архитектурата, за да има правилно отношение към тяхното възстановяване, което добавя стойност в съществуващите квартали“ – коментира Ивайло Захариев от Студио L6.
Днес улица „Карнеги“ изглежда различно, особено вечер, когато архитектурното осветление по фасадата привлича вниманието на минувачите към нейния достолепен „индустриален минимализъм“ според сполучливия израз на най-авторитетния български архитектурен блог WhATA, който включи печатницата в своите номинации за сграда на годината.
AВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .