„Идеалната баня“ и „Фантазия и динамика на работното място“ бяха темите на Проектна седмица 2019 за студентите от трети и четвърти курс, специалност „Инженерен дизайн“ в ЛТУ
От 4 до 15 ноември в рамките на две последователни седмици в ЛТУ се проведе за осма поредна година учебен модул „Проектна седмица“, вече с ново име – „Дизайн проект“. В него се включиха всички студенти от трети и четвърти курс, специалност „Инженерен дизайн“ – общо около 70.
Този модул е създаден в катедра „Интериор и дизайн за мебели“ в Лесотехническия университет и през годините доказа, че е много полезна част от учебния процес. В рамките на пет дни студентите работят, разделени в екипи от 5 до 7 човека и в последния ден представят завършените си идеи под формата на табла, макети и презентации пред многочленно жури от преподаватели и специалисти от бранша. Тази година третокурсниците създаваха идеалната баня, а четвъртокурсниците търсеха най-добрите модерни решения за работното пространство. Ментор на студентите отново беше най-добрият български продуктов дизайнер Илиан Милинов, който направляваше младите си колеги със съвети и примери от своята практика.
Студентите и от двата курса се справиха много добре с нетрадиционните си задачи и макар малкото време, с което разполагаха, генерираха различни и забележителни идеи. Често разликата между отделните екипи беше минимална и това много затрудни журито да отличи най-добрите. Въпреки безсънните нощи, напрежението и многото емоции с различен знак, след защитите на проектите повечето студенти се обединиха около мнението, че тези седмици са най-приятното изживяване в студентския им живот.
Основен спонсор на учебния модул за трети курс бе „Идеал Стандарт – Видима“. Представител на спонсора в журито бе арх. Александър Бояджиев. В началото на седмицата той направи представяне на новите продукти на фирмата и обсъди със студентите концепциите за нов дизайн на компанията. Фирмата-спонсор осигури необходимите материали за работа по време на седмицата и награди екипа на победителите с еднодневно обучение с програми за визуализации. Като член на журито бе и изпълнителната директорка на БКДМП – г-жа Даниела Петрова, която награди екипа – любимец на публиката. В журито бе и друга успяла дизайнерка – Симона Грошевска, която също е възпитаничка на Лесотехническия университет.
Темата на четвъртокурсниците бе зададена от Георги Трайков, управител на фирма „Неон“ и основен спонсор на проявата за по-големите студенти. Той осигури необходимите материали за работа и награди екипите, заели първите три места, с реализация на техните проекти и показването им на изложението „Светът на мебелите“ през март следващата година.
Списанията „МД мебелен дизайн и интериор“ и „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и тази година бяха партньори на проявата, като студентите от екипите победители получиха годишни абонаменти, а всички студенти бяха наградени с най-новите броеве на списанията.
Източник: списание ДМТ