„Винаги съм смятал дизайна за смес на изобретателност и промишлена иновация.“
Снимка на Пиер Полен в стила на Джеймс Бонд, седнал в своя стол Globe, около 1959-60.
Ярки, приковаващи вниманието, със скулптурни форми и имена като „Гъба“, „Лале“ , „Стрида“, „Език“ – мебелите на Пиер Полен правят истинска революция във Франция през 60-те години на ХХ век, защото са съзвучни със свободолюбивия дух на времето. Очароващи с органичните си форми, достъпни и удобни, те бързо стават бестселъри дори на консервативния френски мебелен пазар. Полен експериментира с нови материали, като въвежда тапицерията от еластична материя, опъната върху метална конструкция и каучукови ленти, подплатени с пяна. Днес много от мебелите му са емблеми на френския дизайн, представени в колекциите на музеи като „Виктория и Албърт“ в Лондон, МОМА в Ню Йорк, и Музея на декоративните изкуства в Париж.
Пиер Полен е роден в Париж през 1927 г. Баща му е французин, по професия зъболекар, а майка му идва от германската част на Швейцария. Още от дете е силно повлиян от личността на чичо си – Жорж Полен – харизматична фигура, самоук дизайнер на автомобили, който работи за Пежо, Бентли и Ролс Ройс.
През 1931 г. той патентова първата система за моторизирани сгъваеми покриви Eclipse. Жорж Полен е герой от Съпротивата, екзекутиран от нацистите през 1942 г. Той показва на племенника си радостта от творчеството и удоволствието да откриваш нови пътища в дизайна.
Вдъхновен от него и от брата на дядо си, скулптора Фреди Балтазар Стол, който е ученик на Роден, Пиер Полен също иска да стане скулптор. След травма на ръката обаче се налага да се откаже от мечтата си и се записва в художественото училище Камондо в Париж.
Там забелязват удивителната му способност да вижда предметите в три измерения и го насочват към обучение при Марсел Гаскойн, архитект и дизайнер, един от основателите на Съюза на модерните артисти (UAM). Именно там Полен опознава и „попива“ с наслада скандинавската и японската мебелна естетика. По-късно работата му като декоратор в универсалния магазин Галери Лафайет го среща с интериорните списания, които представят американските дизайнери. Очароват го чистите линии на мебелите на Чарлз и Рей Иймс, които остават завинаги негови любимци, работите на Флорънс Нол, Хари Бертоя и Джордж Нелсън.
Стол Orange Slice, 1960, за Artifort. Столът Curule, проектиран през 1982 за Mobilier National, ново издание от Ligne Roset
през 2009.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: RAYMOND LOEWY : БАЩАТА НА ИНДУСТРИАЛНИЯ ДИЗАЙН
Фотьойли Pumpkin, дизайн от 1971 за Жорж Помпиду и съпругата му, сега се произвежда от
Ligne Roset.Фотьойл Groovy armchair за Artifort, 197
Полен започва да проектира собствени мебели, но не може да намери заинтересован производител и през 1953 г. с финансова помощ от баща си продуцира своята първа колекция. Представя я на изложението Salon des Arts Ménagers в Париж, където веднага привлича вниманието. Негови мебели се появяват на първата корица на списанието La Maison Française. Скоро след това вече работи за Thonet – France, за които проектира маси и столове, както и първия си стол „черупка“. Започва да експериментира с тъкани за бански костюми, опънати върху традиционните рамки за столове.
Но истинският разцвет на творчеството му идва при сътрудничеството с холандската компания Artifort, където го привлича креативният директор и дизайнер Кхо Лианг Ие. През 1960 г. Пиер Полен създава за Artifort една от най-емблематичните си мебели – стола Mushroom chair. „Той изразяваше напълно моите способности“, казва по-късно Полен в едно интервю. – Смятах, че тогавашното производство на столове е доста примитивно и се опитвах да измисля нови способи. В Artifort започнах да използвам нова пяна и каучук от Италия и лека металическа рамка, комбинирана с „разтегателна“ тъкан. Тези нови, по-закръглени, по-удобни форми бяха толкова успешни, че и днес са обект на подражание.“
„Да работиш за радостта на мнозинството, е много удовлетворяващо, не може да се сравни с никакви официални почести.“
Столът Mushroom, 1960, за Artifort. Оригиналният мебел Tapis-Siege от 1970 вижда бял свят през 2015 за изложбата в Galerie Perrotin, издаден от PaulinPaulinPaulin.
Работата му за Artifort, където има пълна свобода да тества интуицията си и да работи с нови материали, ражда цяла серия новаторски мебели, повечето от които са в производство и до днес. Една история от това време показва до каква степен Полен е изпреварил общоприетите виждания и как е усещал духа на времето. Когато показва на шефа на Artifort Хари Вейгманс прототипа на своя фотьойл Tongue, холандецът твърдо заявява, че този модел никога няма да влезе в производство. „Бях се опитал да се обърна към стила на живот на младите, които харесваха все по-ниски мебели“, коментира Полен. Годината е 1968, синът на Вейгманс организира голямо парти с приятели, дошли от цяла Европа, и всички са във възторг от фотьойлите. Едва когато Хари влиза да види как се веселят младежите, разбира замисъла на Полен и оценява потенциала на необикновения му дизайн. Столовете на Полен за Artifort, наречени Mushroom, Tongue и Tulip, са истински символи на епохата. Те имат огромен успех заради чистите си линии, приятното усещане на материята и най-вече заради начина, по който обгръщат тялото. През 1969 г. дизайнерът получава Chicago Design Award за своя Ribbon Chair.
Полен работи и като интериорен дизайнер. Участва в реновацията на едното крило на Лувъра, а през 1971 г. предекорира няколко стаи от апартаментите на президента Помпиду и съпругата му в Елисейския дворец.
По-късно, през 80-те години, Полен отново работи в двореца, този път за Франсоа Митеран. Той е единственият френски дизайнер, работил толкова дълго – от 1968 до 2008 г. – с институцията Mobilier National, която се занимава с мебелировката на държавните сгради във Франция.
През 1975 г. Полен заедно със съпругата си Мая основават агенцията за дизайн ADSA, която се занимава с продуктов, графичен и интериорен дизайн, консултантска дейност и е лидер в своята област в продължение на над 15 години. След 1990 г.
Полен и съпругата му реставрират стара ферма – La Bergerie, в националния парк Севен, Южна Франция, където природата, традиционната архитектура и мебелите на дизайнера живеят в хармонично единство.
Пиер и Мая Полен се оттеглят там, но дизайнерът активно твори до края на живота си, участва в конференции, наблюдава осъществяването на свои проекти. Именно с цел да организира производството на мебели, нереализирани до момента, както и лимитирани издания, през 2008 г. е създадена семейната компания Paulin, Paulin, Paulin®.
Ръководят я съпругата на Пиер Полен – Мая, синът му Бенжамен, който е музикант, и неговата съпруга Алис Льомоан, моден дизайнер. Тяхната мисия е да се грижат за опазването и разпространението на богатото творческо наследство на големия френски дизайнер, като подчертават изключителната съвременност на неговите концепции и идеи.
„Предметите трябва да остават анонимни. Изключително опасно е да се придава твърде голямо значение и статус на хора, които просто си вършат работата.“
The Ribbon Chair for Artifort, from 1966 is one of the classic designs of
Pierre Paulin.Масата Rosace, проектирана през 1971 година, е издадена за пръв път през 2015 от PaulinPaulinPaulin, за изложба в Galerie Perrotin, Париж.
Следвай >> MD – списанието с неподражаем стил и уникален авторски дизайн.
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .