„Аз съм стиснат по отношение на парите, но какво от това? Поглеждам към парите, които съм готов да похарча за себе си, и се питам могат ли да си го позволят клиентите на IKEA.“
В началото на 2018 година, на 91 годишна възраст си отиде един безкрайно скромен, но много находчив, трудолюбив и упорит човек, един от най-големите предприемачи на 20-ти век, но също така и страстен почитател на дизайна – Ингвар Кампрад, създател и основна движеща фигура на IKEA. Той работи до края на живота си, оставайки верен на собственото си мото, че повечето неща все още трябва да бъдат направени.
Историята на IKEA започва в Швеция през 1943 г. Създава я 17-годишният по това време Ингвар Кампрад. Собственикът на най-големия световен гигант в областта на мебелите, чието богатство се оценява на няколко десетки милиарда евро, живее скромно до последния си ден. Почти 40 години той пребивава извън страната – първоначално в Дания, после – в Швейцария, и едва в последните няколко години от живота си се завръща в Швеция. Нарича IKEA на себе си – И и К са инициалите му, а E и A са първите букви на Елмтарид и Агунарид – фермата и селото в южна Швеция, където е отраснал. Синьото и жълтото за логото е взаимствал от националния флаг на родината си.
„Щастието не е в постигането на една цел, а в процеса, в пътя към нея.“
Първоначално фирмата се занимава с каталожна търговия на дребно, а няколко години по-късно – и с продажба на мебели по пощата. Кампрад пуска първите си реклами във вестник и започва да издава брошурата „Новости от ИКЕА”, която се разпространява с бюлетина на съюза на местните фермери. Начинанието се радва на успех и предизвиква завист у конкурентите, които започват да притискат доставчиците му. Вследствие на това те отказват да му продават мебелите си. Притиснат от безизходицата, Кампрад се захваща сам да произвежда мебелите, които продава. Така поставя началото на бизнес, който за половин век превръща селското момче в един от най-богатите хора в света.
През 1951 г. е публикуван първият каталог на компанията IKEA. Първият магазин е открит в Алмхут. Клиентите постепенно се увеличават, а вместо да наема още продавачи, собственикът решава да скъси разстоянията и да им позволи да избират мебелите директно от склада. Така цените намаляват още повече. За да спести транспортните разходи, през 1955 г. един от служителите започва да доставя масите, като разглобява краката им. Така на пазара се появява първият „плосък пакет” (flat-pack) – запазената марка на IKEA и важен принос на фирмата в развитието на световната търговия на мебели. Оттук нататък историята на веригата е история на ниските цени, находчивия дизайн, сглобяемите мебели и главоломния успех.
„Времето е вашият най-голям ресурс. В продължение на 10 минути можете да направите много. Десет загубени минути никога няма да се върнат.“
Кампард винаги се изправя лице в лице срещу проблемите си, а те никак не са малко. Дислексията, от която страда, не му дава възможност да завърши висше образование. През 1994 г. вестниците в Швеция разкриват, че през периода 1945-48 г. той е участвал във фашистки сбирки. Вместо да се оправдава, той разпраща лични писма до всичките си служители, в които споделя, че съжалява горчиво за случилото се.
Кампард управлява IKEA, вярвайки в доброто отношение към персонала и в бавния стабилен растеж. На 9 октомври 1999 г. IKEA предлага уникална промоция на своите 76 000 сътрудници по света – целият оборот за деня да бъде разделен като премия между тях. Естествено, продажбите бият всички рекорди.
В историята на фирмата има и драматични епизоди. През 2002 г. в магазините в Холандия са открити експлозиви и IKEA е принудена да закрие клоновете си в страната. Драмата се разиграва след проверки, предизвикани от обвинения в използване на детски труд и унизително ниско заплащане във фабриките доставчици от третия свят.
На 31 май 2011 година три магазина от международната мебелна верига – в Гент, Белгия, Айндховен, Холандия и Лом, близо до Лил, Франция, стават обект на нападения почти по едно и също време.
Зелената логистика е част от фирмената философия на IKEA. От 2002 г. до 2004 г. собственото й жп дружество IKEA RAIL извършва превозите от Швеция за Дортмунд. Компанията предпочита да използва превоз по шосе, като обръща специално внимание на вида и продължителността на експлоатацията на тежкотоварните автомобили, както и на компетентността на водачите. От десетилетия насам IKEA редовно присъства в списъците на най-добрите работодатели, осигуряващи привлекателни придобивки за служителите си и добри условия на труд.
В момента веригата има 412 магазина в 49 страни и разполага с асортимент от около 10 000 изделия. Приходите на компанията за 2017 г. са 36.3 милиарда евро. Най-голямата част от оборота принадлежи обаче не на мебелите, а на аксесоарите. Само 40% от печалбите се дължат на обзавеждането. За шведския концерн от години работят и десетки български производители, основно на столове и текстилни изделия.
„Няма да давам пари за транспортиране на въздух. Той няма да заема място там, където може да има повече стока“
Мебелите на IKEA са толкова популярни най-вече заради опростения им дизайн и достъпната цена. Заслугата на Кампрад за огромния им успех е в промяната на начина, по който хората избират продукти за дома. Ингвар вярва, че за да се промени животът на по-голям брой хора, цените на предлаганите стоки трябва да бъдат достатъчно ниски, за да могат да си ги позволят. Затова IKEA налага свой уникален и неповторим дизайн на мебелите, високо качество на продуктите и ниски цени. Складирането и транспортирането им е удобно, тъй като те се разглобяват, така че да се поберат в плоска кутия. Клиентът може сам да транспортира мебелите, както и сам да си ги сглоби – тези две възможности спомагат за поддържането на ниските цени. Сред търговските хитрости на компанията е еднопосочнато движение в магазините, според което клиентът е принуден да премине през всички зали. Така той може за избере неща, които първоначално не е възнамерявал да купи. А и подредбата в магазините IKEA повече наподобява дом, а не шоурум, което също изкушава към покупка.
„Бизнесменът винаги трябва да си задава въпроса защо прави едно или друго нещо, а не да приема даден модел на поведение, само защото той вече се е наложил”.
Ролята на IKEA за утвърждаването на съвременния дизайн, особено сред младите хора по цял свят, е огромна. Фирмата постепенно промени вкусовете дори на консервативните французи и англичани, привърженици на класическия стил и антикварните мебели. Световната доминация на скандинавските дизайнери също е свързана с влиянието на IKEA и тяхната философия на демократичния дизайн. През последните години фирмата сътрудничи с големи световни имена като Том Диксън, Хей, Пийт ван Еек, които създават продукти и колекции за нея.
Известните с вкусната си храна легендарни ресторанти на IKEA са създадени след задълбочени изследвания, доказващи, че след почивка и приятна почерпка желанието за пазаруване се засилва, стават задължителна спирка при обиколката на магазина.
Днес всеки десети европеец спи в легло, закупено от компанията, годишно се отпечатват 199 милиона каталога, а всяка минута 544 души влизат в някой от магазините от веригата по света. Типичният клиент е жена на 38 години, която прекарва в магазина 90 минути.
Твърди се, че повече хора са прочели каталога на IKEA, отколкото Библията.
„Само тези, които спят, не правят грешки.“
Преди 10 години Ингвар се оттегля от оперативно ръководство и мъдро поверява империята IKEA на своите трима сина.
През 2011 фамилия Кампрад създава фондация, чиято цел е да подкрепя, стимулира и подпомага образованието и научните изследвания за насърчаване на предприемачеството, опазването на околната среда, здравеопазването и социалния прогрес в Швеция.
IKEA в момента е собственост на холандската фондация „Stichting Ingka“, създадена от Кампрад, но той остава старши съветник на надзорния съвет на групата до смъртта си.
Иновативната бизнес стратегията, която Ингвар използа за IKEA, днес се изучава в университетите на Европа.
Построяването на магазин на IKEA в София закъсня значително. То можеше да се случи може би преди почти две десетилетия, ако през 1992 г. тогавашният кмет на София г-н Янчулев беше намерил мъничко време да се срещне със специално пристигналия за разговор с цел инвестиция в България собственик на IKEA. 19 години по-късно, тази толкова популярна в световен мащаб верига дойде у нас не от Швеция, а през гръцки франчайз.
„Това, че имаш пари в изобилие, не изглежда като добра причина да ги прахосваш.“
Източник: СПИСАНИЕ MD