Изискванията за предоставяне на цифров продуктов паспорт за всеки нов продукт от бранша, който се пуска на пазара, ще бъдат изготвени и приети до 19 май 2025 г.
Регламентът за екодизайн за устойчиви продукти беше публикуван в Официалния вестник на ЕС в края на юни 2024 г. и ще започне да се прилага от юли 2026 г. Регламентът определя изисквания за устойчиви продукти и заменя съществуващата директива за екодизайн, отнасяща се до енергийните продукти, като разширява нейния обхват до всички видове стоки, които се пускат на пазара на ЕС. Чрез него се въвеждат стандарти, чиято цел е продуктите, разработвани за европейския пазар, да са дълготрайни, устойчиви, екологични, да отговарят на изисквания за безопасност и да подлежат на рециклиране.
Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC) приветства публикуването на Регламента за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) и очаква непрекъснат диалог с политиците при разработването на правила за екодизайн за мебели, се казва в изявление на конфедерацията.
Производителите на мебели приемат устойчивостта и възможностите, които една по-кръгова икономика ще донесе, включително нови продукти в съответствие с промените в начина на живот и тенденциите за устойчивост, както и нови бизнес модели. Мебелната промишленост е трудоемък и динамичен сектор, доминиран от малки и средни предприятия (МСП) и микрофирми. Секторът е част от сложна верига на стойността, с широка гама от използвани дизайни, продукти и материали и разнообразен пазар.
Габриела Кеменди, генерален секретар на EFIC, каза: „Очакваме с нетърпение непрекъснато сътрудничество с политиците в разработването на правилата за екодизайн за мебели и предоставянето на експертен опит в сектора. Като се има предвид размерът на дружествата в нашия сектор, многото различни използвани материали и широката гама от дизайни и продукти, делегираният акт ще трябва да позволи разнообразие от съответни изисквания. Вносните продукти трябва да се подчиняват на същите правила и надзорът на пазара трябва да бъде засилен.“
EFIC е Европейската конфедерация на мебелната индустрия, представляваща над 70% от общия оборот на Европейската мебелна индустрия, сектор, в който работят 1 милион души в около 120 000 предприятия в целия ЕС и генерира оборот от над 100 млрд. евро. В EFIC членуват 18 национални асоциации, един индивидуален член на компанията и няколко клъстера.
„Кръговата икономика наистина може да донесе нови възможности, ако изискванията са подходящи и осъществими – като се запази креативността на мебелната индустрия – и ако на компаниите се даде достатъчно време да се адаптират“, коментира президентът на EFIC Еди Снайдеро.
Регламентът за екодизайн може да тласне кръговата икономика напред, като се фокусира върху продуктите. Следователно се препоръчва холистичен подход и комбинация от инструменти и различни решения, за да се затвори напълно цикълът и да се даде възможност за реален преход към кръговата икономика в мебелния сектор. Всички препоръки могат да се видят в Манифеста на EFIC 2024 – 2029 – https://www.efic.eu/.
С пълния текст на Регламента за екодизайн за устойчиви продукти можете да се запознаете тук – https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202401781
Повече за дигиталните паспорти на продуктите ще намерите в обзорната статия по темата в последния брой на списание ДМТ.