
Столът „Пеперуда“ (The butterfly chair) и до днес е една от световните емблеми на дизайна. Смята се, че моделът е вдъхновен от Tripolina – гъваем стол от дървесина, патентован през 1881 г. от Джоузеф Фенби, защото има доста сходна конструкция с неговата.

Първият стол „Пеперуда“ (The butterfly chair) е проектиран през 1938 г. в Буенос Айрес от трима сравнително неизвестни архитекти – Антонио Боне, Хуан Курчан и Хорхе Ферари Хардой, които се срещат в парижкото ателие на Льо Корбюзие. По това време тримата работят върху проект на жилищна сграда, чиито апартаменти трябва и да обзаведат.
Столовете са важна част от интериора и архитектите решават да намерят практично и достъпно решение. Така създават стола „Пеперуда“ с фина стоманена рамка с окачена върху нея кожа, която оформя седалката и облегалката. Рамката на стола най-често е черна, а седалката-облегалка, освен от кожа, може да бъде изработена от текстил или друг материал.
Първоначално „The butterfly chair“ носи името BKF – абревиатурата от имената на дизайнерите, но се среща и с названията Hardoy chair, Wing chair или Safari chair.
В началото архитектите изработват само три стола, които представят за първи път на дизайнерска изложба в Аржентина. Там „Пеперудата“ не само печели две награди, но и привлича вниманието на Едгар Кауфман – един от директорите на Музея за модерно изкуство (MоMA) в Ню Йорк. Той купува две от трите изработени от архитектите бройки и много точно прогнозира, че столът ще придобие голяма популярност. Кауфман се уповава на факта, че дизайнът му е функционален, привлекателен и сравнително евтин, което изцяло попада в концепцията за „Добър дизайн“ на МоМА. Съдбата на третия стол остава неизвестна.
Artek-Pascoe придобиват права за серийно производство на „The butterfly chair“ през 1941 г. в САЩ, но срещат значителни трудности в изработката му поради липсата на метал по време на войната. Knoll виждат огромния потенциал на стола и поемат неговото производство през 1947 г. До края на десетилетието търговският успех надминава и най-смелите очаквания на производителя. Именно тогава идват и лошите новини – появяват се хиляди фалшиви негови копия. През 1951 г. Knoll са принудени да спрат производството.
Освен, че е дизайнерска класика, „The butterfly chair“ е изключително удобен, практичен и лесно преносим. Затова и често се използва от любители на къмпингуването. Много от производителите на „The butterfly chair“ променят или добавят по нещо от себе си. Ето защо днес той не може да се намери в оригиналния си вид.
Източник: СПИСАНИЕ МД
АВТОР:

Инж. Бистра Шишкова завършва специалностите „Механична технология на дървесината“ и „Интериорен дизайн“ в Лесотехническия университет. Учила е „Екология“ в Техническия университет в Будапеща. Десет години се занимава с проектиране на мебели. От 1999 г. е издател и главен редактор на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и от 2005 г. е издател на сп. „МД мебелен дизайн“.