Те са без съмнение най-влиятелната двойка дизайнери на ХХ век. Емблематичните им столове или някои от неизчислимото количество техни имитации присъстват почти на всяко световно летище и в милиони офиси и домове.
Но Чарлз и Рей Иймс дават на света много повече от няколко прославени стола. Безкрайното разнообразие на творчеството им показа огромната изложба „Светът на Чарлз и Рей Иймс“, която обиколи Европа през 2017 – годината, в която се навършват 110 години от рождението на Чарлз.
Изкуство и наука, дизайн и архитектура, фотография и кино се смесват в работата им с типичната за това артистично семейство радост от живота и от нещата, които правят заедно.
Чарлз и Рей се срещат през 1940 г. в Кранбрукската художествена академия в Блумфийлд Хилс, Мичиган. Бъдещата художничка Рей е поканена да помогне на архитектите Чарлз Иймс и Ееро Сааринен за презентацията им на конкурс за дизайн на мебели. По това време Чарлз е женен, но веднага вижда в Рей любовта на живота си. Следва бърз развод и трогателно писмо до Рей, където пише: „Аз съм на 34 (почти ), неженен (отново) и разорен – много те обичам и искам да се оженя за теб много, много скоро.“
През 1941 г. двамата вече са семейство Иймс и се установяват в Лос Анжелис, Калифорния, където ще прекарат живота си. В началото работят за филмови студии и се опитват да произвеждат мебели от формован шперплат в дома си, но участието на САЩ във Втората световна война им поставя други задачи. Проектират части за военни самолети и революционни сглобяеми модулни шини за транспортиране на ранени войници – леки и евтини. Произведени с хиляди по време на войната, днес те са обект на колекционерски интерес и се излагат като произведения на изкуството.
През 1947 г. списание Arts & Architecture, на което сътрудничи Рей, обявява конкурс за съвременни къщи и като част от него двамата създават един от най-прочутите си проекти – the Eames House. Това е домът, където живеят до края на живота си и който представлява неотменна част от творчеството им. Там създават своите прочути столове за Herman Miller и Vitra, между които е и емблемата им – световноизвестният Eames lounge chair, който днес е в постоянната колекция на МОМА в Ню Йорк.
Освен мебели двойката проектира и визионерски изложби, и филми, в които въздействието на хиляди бързо сменящи се образи предшества днешните тотално завладяващи зрителя инсталации. Такъв е пропагандният филм Glimpses of the USA, който правят за американската изложба в Москва през 1959 г. През 60-те години създават инсталацията Think, която прави паралел между човешкия мозък и компютрите, за павилиона на IBM на Световното изложение в Ню Йорк. Идеята им, че дизайнът трябва да бъде практичен, да служи на голям брой хора и да е достъпен, стартира демократизацията на бранша, която виждаме днес в лицето на ИКЕА.
Въпреки че името им е синоним на нововъведение, Чарлз смята, че дизайнерите трябва да прибягват до иновации „като последна мярка“ и добавя: „Повече ужасни неща са направени в името на иновацията, отколкото във всяко друго“. Това обяснява защо двамата отхвърлят огромната сума, която им предлага производителят на бира Budweiser за редизайн на логото на компанията. След дълъг размисъл Чарлз отговоря, че не вижда смисъл да се променя съществуващият дизайн. Чарлз и Рей Иймс преминават през живота с любопитство и ентусиазъм, задавайки си преди всеки нов проект въпросите: Интересно ли ни е? Можем ли да го направим по-добре? Ще се забавляваме ли, докато работим?
Остават активни до края на живота си. Умират на една и съща дата – 21 август, с точно десет години разлика – Чарлз през 1978, а Рей през 1988 г.
Слонът, проектиран
от Чарлз и Рей Иймс от
шперплат през 1945 г.,
сега се произвежда от
пластмаса от Vitra.Case Study Storage Unit
библиотека от стомана
и шперплат, 1950 г., за
Herman Miller
Офисният Aluminium Chair, дизайн от 1958 г., и днес се продава от Vitra с 30-годишна гаранция. Овална маса за хранене, 1951 г., от Vitra.
Eames Plastic Armchair Design Charles & Ray Eames, 1950 © Vitra Collections AG Столът La chaise е
проектиран през 1948 г.,
но се появява на пазара
едва през 1996 г., когато
Vitra започва
да го произвежда по
желание на публиката.
Един от символите
на съвременния дизайн –
легендарният
Lounge Chair & Ottoman,
1956.Бюрото Eames Desk Unit,
1949,се произвежда
и до днес.
Plastic Side Chair
е първият масово
произвеждан пластмасов
стол в историята на
мебелите. Особено
ефектен е моделът с
основа от стомана,
нареченаСтол от колекцията
Plywood Group, разработена
през 1945/46 година.
Източник: СПИСАНИЕ МД
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .